Nový předseda ČBK: Snažme se vytvářet živé společenství církve

Nový předseda ČBK: Snažme se vytvářet živé společenství církve
28. dubna 2020 Události Autor: Filip Breindl

Přinášíme rozhovor s arcibiskupem Janem Graubnerem, jehož dnes Česká biskupská konference zvolila svým předsedou. Olomoucký arcibiskup tuto funkci zastával už v letech 2000 až 2010 a dosud byl místopředsedou ČBK.

Jak vnímáte pozici předsedy biskupské konference jako představitele sboru biskupů?

Není to nic nového, tato funkce je tu 30 let a před deseti lety jsem ji také zastával. Je to služba ve společenství biskupů, kde jeden nese zodpovědnost především za koordinaci.

Bez ohledu na to, co teď zažíváme, jaké vidíte hlavní výzvy pro katolickou církev v České republice v průběhu vašeho funkčního období?

Je to především to nejzákladnější - hlásání evangelia. A nejen slovy, ale především skutky a svědectvím života. Vydávat svědectví živého společenství církve a být kvasem ve společnosti, to platí stále a je to platné i pro toto období.

Teď, když jsme zažili to, že se vše jaksi zastavilo, je tu příležitost k novým začátkům a novému hledání. Myslím, že je třeba, abychom byli připraveni i tady nabídnout lidem pomoc při jejich dalším hledání.

Je tu řada konkrétních úkolů, pastoračních, které se rozbíhaly už před nějakou dobou a je třeba v nich pokračovat, protože jsou stále aktuálnější, například pastorace rodin, pomoc snoubencům a tak dále. Určitě je třeba si všimnout i ekonomických otázek, protože naše výhledy nejsou nijak růžové. Na jednu stranu je asi dobře, že nás to povede k větší důvěře v Boží pomoc a Boží vedení, ale současně je to zodpovědnost, kterou Pán Bůh nechává na nás.

Jak vnímáte roli předsedy České biskupské konference ve veřejném životě, třeba i ve vztahu k politice?

Rozhodně to není politická funkce, ale jsme součástí společnosti a je třeba být v živém vztahu i s lidmi z politiky na nejrůznějších úrovních. Jako musí komunikovat farář s místním starostou, jako je třeba jednat s hejtmany a podobně na úrovni regionu, musíme komunikovat i na té nejvyšší politické rovině, to znamená v parlamentu a ve vládě. Tam se přijímají rozhodnutí, která mají dopad jak na věřící jako jednotlivce, tak i na církev. Proto je třeba, abychom i tam uměli být přítomní, byť opakuji, že role biskupa není politická.

Měl byste vzkaz pro věřící, kteří budou sledovat informaci o zvolení předsedou ČBK?

Především všechny srdečně zdravím a prosím o modlitbu, to je to první a hlavní. Pak prosím o to, abychom se každý na svém místě snažili vytvářet živé společenství církve. Církev se buduje v rodině, církev se buduje v obci a jen tam, kde jsme ve vzájemném vztahu Kristovy lásky, aby On mohl být uprostřed nás, tam je živá buňka církve.

Jak vnímáte nejbližší období v souvislosti s celospolečenským hledáním východiska z nejen ekonomické krize?

Nemohu zatím mluvit o žádných církevních aktivitách. Všechny farnosti samozřejmě cítí, když už druhý měsíc nemají žádnou sbírku. Uvidíme, zda se tohle do budoucnosti změní. Víme, že i mnozí věřící budou mít ekonomické potíže, což se odrazí na životě farností. Možná se bude méně opravovat a v této oblasti se bude asi muset trošku přiškrtit, abychom přežili období, kdy se utahují opasky, a měli naději, že se to časem podaří dostat trochu nahoru. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony