Nové zvony v Přerově připomenou oběti masakru na Švédských šancích

Nové zvony v Přerově připomenou oběti masakru na Švédských šancích
31. března 2021 Události Autor: Jana Kuklová

Obnovit zvony v přerovském kostele svatého Vavřince a uctít památku obětí masakru na Švédských šancích je záměrem nové sbírky, kterou v těchto dnech spustil spolek Přerovské zvony smíření. 

Jeho členové by nové zvony rádi na věž přerovského kostela umístili příští rok. Tehdy totiž uplyne 80 let od okamžiku, kdy Přerov v průběhu 2. světové války přišel o původní zvony. 

Jeden z nových zvonů by měl nést jména 67 dětí zabitých záhy po konci 2. světové války při masakru na Švédských šancích. Tehdy bylo nedaleko Přerova zavražděno 265 karpatských Němců. “Je to velká kaňka na naší poválečné historii. Jsme si vědomi toho, že každý zvon má svoji symboliku a energii. Proto bychom chtěli, aby jeden z nových přerovských zvonů byl památkou na tyto oběti,” objasnil ve vysílání Radia Proglas místopředseda spolku Přerovské zvony smíření a primátor města Petr Měřínský.

Ten také přiblížil, jak budou finance získané prostřednictvím sbírky využity: “Rádi bychom obnovili všechny tři zvony, které byly za války sejmuty. Uvidíme ale, kolik se nám podaří vybrat peněz. Na zhotovení všech tří zvonů bychom potřebovali tři miliony korun.

Na nové přerovské zvony mohou lidé přispívat prostřednictvím transparentního účtu. Jeho číslo společně s dalšími informacemi o sbírce je k nalezení na webových stránkách prerovskezvony.com.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony