Nová kampaň upozorňuje na problém neohlašování znásilnění

Nová kampaň upozorňuje na násilí na ženách
25. listopadu 2020 Události Autor: Daniel Blažke

V rámci Světového dne proti násilí na ženách byla v Česku spuštěna kampaň s názvem Proč jsme to nenahlásili.

Kampaň zahájila společnost proFem. Graficky ji symbolizuje série plakátů s motivem zmuchlaného papíru, na kterém oběť zdůvodňuje, proč se neobrátila na policii. Za znásilnění v Česku hrozí odnětí svobody na dva až deset let. Výzkum Agentury EU pro základní práva před několika lety ukázal, že se sexuálním násilím od partnera mělo zkušenost sedm procent Češek a od cizího člověka pak čtyři procenta. Podle odborníků se však oznamuje jen zlomek případů, ročně se nahlásí asi 600 znásilnění. Kampaň lze najít na stránkách www.procjsmetonenahlasili.org

Průzkum organizace Amnesty International a České ženské lobby před pár lety ukázal, že téměř tři pětiny dospělých v Česku si myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy samy. Díl odpovědnosti podle nich mají, pokud se chovaly koketně nebo byly opilé, měly sexy oblečení, neřekly muži jasné ne, šly bez doprovodu opuštěným místem či měly hodně sexuálních partnerů. Podle expertů je právě přístup společnosti jedním z důvodů, proč znásilnění ohlásí jen zlomek obětí.

Podle analýzy 55 pravomocných rozsudků z roku 2016, kterou organizace proFem provedla, dostala velká část odsouzených za znásilnění podmínečný trest. Ve většině případů se oběť a násilník znali. Pachatelem byl otec, dědeček, matčin partner či spolužák ze školy. Oběťmi se staly i malé děti. Důvodem podmínky byla třeba pachatelova předchozí bezúhonnost i to, že čin popíral či dětská oběť násilí neměla zjevné následky.

čtk

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony