Domácí násilí, exekuce či "šmejdi" - to vše seniory ohrožuje

15. června 2020 Události Autor: Eva Svobodová

Mimořádný projekt s názvem Individuální práce s ohroženými seniory provozuje město Hradec Králové. Na jeho základě vyhledává a následně nabízí pomoc starším lidem, kteří se stali obětí trestné činnosti nebo jim hrozí. Protože dnešní den, 15. červen, je Světovým dnem proti násilí na seniorech, oslovili jsme koordinátora projektu z královehradeckého magistrátu Jiřího Kotalu, aby nám jej představil.

Co podle vás seniory nejvíce ohrožuje?

Cílová skupina seniorů se z pohledu zákona o obětech trestné činnosti považuje za zvlášť zranitelnou oběť. Je to dané tím, že v určitém věku se člověk sociálně a ekonomicky mění a i jeho schopnost bránit se násilí či protiprávnímu jednání se oslabuje. I proto jsou senioři přirozeně důležitým objektem působení projektu prevence kriminality. Také tím, že násilí může mít svůj původ v rodině, v blízkých osobách, prostředí, kde se senior vyskytuje, znamená předpoklad poměrně vysoké latence. Systémy vyhledávání jsou možná jedinou cestou, jak takovému seniorovi pomoci.

Čím jsou nejčastěji ohroženi, dá se to nějak vyčíst ze statistik?

Setkáváme se s různými typy ohrožení. Pracujeme i s pocitem bezpečí, respektive tím, jak senior vnímá své prostředí, čili jako bezpečné, nebo méně bezpečné. I to může kvalitu jeho života významně ovlivnit. Ohrožení menší intenzity může být ze strany sousedů, prostředí, kde bydlí. Z hlediska závažnosti je jeho protipólem domácí násilí. Když je senior méně soběstačný a péči o něj zajišťuje blízká osoba, která se na něm dopouští domácího násilí, je další extrém. Pak je tu dluhová problematika – starší lidé si před sklonkem své ekonomicky aktivní dráhy vezmou půjčky, jejich příjmy pak zásadně klesnou a oni nejsou schopni splácet. Velká spousta seniorů je tak v exekuci. To doprovázejí další problémy jako ztráta bydlení a podobně. Forem ohrožení je zkrátka velká spousta.

Jak často se setkáváte s tzv. šmejdy, o nichž vznikl známý dokumentární film pojednávající o špinavých zákulisních praktikách předváděcích akcí? Daří se tuto věc již dnes lépe řešit, existuje větší prevence?

Vždy je to o tom, jak senioři vyhodnotí situaci a jakou mají sílu odolat manipulaci. U nás v Hradci Králové se věnujeme posilování jejich kompetencí, dovedností, aby takovýmto manipulacím nepodléhali. „Šmejdi“ samozřejmě využívají toho, že z podstaty stárnutí mozku nemá starší člověk některé obranné mechanismy. To je přesně místo, kam útočí „šmejd“ a seniora zneužije k tomu, aby z něj získal peníze. Posilování všech těchto kompetencí, přednášky, nácviky – to vše tu děláme prostřednictvím Akademie seniorů, kterou realizuje Městská policie Hradec Králové. Samotní senioři nám říkají, že v určitém věku by takovému manipulativnímu jednání nepodlehli, ale s přibývajícími roky sami sebe popisují jako více zranitelné, přiznávají, že tuto schopnost mají oslabenou. Navíc tam, kde  k těmto nabídkám produktů dochází, je senior sám, nemá tam nikoho, kdo by mu pomohl situaci zvládnout. Takže hlavně proto pořádáme přednášky.

Město Hradec Králové pořádá Projekt Individuální práce s ohroženými seniory – v čem je jedinečný?

Hledali jsme zdroje, jak se k seniorům dostat a po diskuzích s Ivanem Dubcem z Městské policie Hradec Králové jsme zjistili, že právě ona má potenciál hodně seniorů vyhledat. Na pomoc si totiž senioři v našem městě v různých situacích volají hlavně městskou policii. V okamžiku, kdy si ji senior zavolá, je mu tedy pomoženo, ale všechno další je už zase jen na něm. Zde jsme tedy uviděli potenciál, a proto jsme vytvořili projekt. Pokud tedy policie ze své činnosti zjistí, že se senior nachází v nějaké obtížné situaci, informuje náš magistrátní Odbor sociálních věcí a zdravotnictví. My ho vyhledáme a začneme jeho konkrétní obtíž řešit. Když projekt začal, šlo zkrátka o prevenci kriminality. Ověřili jsme si však, že vše, co senioři potřebují, je tématem sociální práce obce podle zákona o sociálních službách. Každého vyhledaného seniora proto nyní osloví sociální pracovnice z mého oddělení, která používá různé metody sociální práce, aby mu poskytla pomoc a podporu při řešení jeho problému.

Mohl byste vyjmenovat dvě, tři metody sociální práce se seniory?

Mohu to vztáhnout ke konkrétnímu případu, například násilí ze strany vnuka, což se bohužel stává. V první fázi to senior zpravidla řešit nehodlá, protože nechce proti příbuznému postupovat s použitím represivních opatření. Jedna z metod, jak mu pomoci, je krizový rozhovor, profesionální způsob komunikace, který obsahuje prvky krizové intervence a prvky motivační. Pracuje se s předsudky seniora, tj. že nemůže proti svému synovi či vnukovi postupovat represivně. To jsou vše věci, které by senior fakticky dělat mohl, ale z nějakých vnitřních důvodů to neudělá, protože na to nemá sílu, případně má své vlastní předpoklady, předsudky. Pokud se mu tedy má pomoci, musí se jeho přístup těmito metodami změnit. Jde-li o domácí násilí ze strany pečující osoby, můžeme použít metodu mediace a jejím prostřednictvím vytvořit takové možnosti, aby se obě strany cítily v rodinném prostředí dobře a bezpečně.

Dá se v tuto chvíli zhodnotit, jak je váš projekt úspěšný?

Začali jsme s ním v roce 2011 jako s „čistokrevným“ projektem prevence kriminality. Tím,  že se však změnila legislativa a od roku 2013 město podle zákonu o sociálních službách vykonává sociální práci, stala se z vyhledávání ohrožených seniorů jedna z metod sociální práce. Jmenuje se to depistáž. Tento projekt není jediným depistážním systémem, jak se dostat k ohroženým seniorům, máme i další zdroje včetně třeba informací od pečovatelských služeb. Snažíme se vytvořit systém tam, kde se nějaká organizace či jednotlivci setkávají se seniory, aby nám byli schopni předávat informace o tom, že v jejich životě je nějaké ohrožení. Projekt začal tedy jednou formou spolupráce, postupně se rozšířil na další. Projekt je velice úspěšný. Ze zdrojů Městské policie máme za rok informace zhruba o padesáti, možná více seniorech, kterým metodou sociální práce poskytujeme pomoc a podporu a snažíme se jejich životní komplikace řešit.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony