Mladí lidé z Nikaraguy se chtějí podílet na průběhu Světových dní mládeže

Mladí lidé z Nikaraguy se chtějí podílet na průběhu Světových dní mládeže
12. ledna 2019 Události Autor: Jana Lokajová

Už před několika měsíci musela nikaragujská církev stáhnout svou nabídku spolupráce při Dnech v diecézích. „Je to především kvůli bezpečnosti,“ vysvětlila nikaragujská dobrovolnice Mara Ethelgive, která se vydala do Panamy jako členka mezinárodního týmu dobrovolníků Světových dní mládeže.

Ve Washingotnu se včera sešla Stálá rada pro Nicaraguu při Organizaci amerických států. Podle generálního sekretáře Luise Almagra bylo setkání motivováno zhoršující se politickou situací ve středoamerické zemi, která trvá již řadu měsíců. Stálá rada na svém posledním zasedání vyzvala, aby byl v Nikaragui obnoven národní dialog a aby byly vyšetřeny násilnosti a úmrtí během protivládních protestů, které se konaly v posledním půlroce. Cílem útoků se opakovaně stala také místní katolická církev, k její ochraně loni v říjnu vyzvala i Komise OSN pro náboženskou svobodu.

Právě kvůli složité situaci v Nicaragui tamní církev odvolala svou nabídku hostit poutníky v rámci Dnů v diecézích, které předcházejí Světovým dnům mládeže v Panamě. Místní mladé věřící tato skutečnost zasáhla, jak popisuje nikaragujská dobrovolnice Světových dní mládeže Mara Ethelgive: „Byli hluboce zklamaní. Máme hodně mladých lidí, kteří opravdu chtějí být součástí Světových dní mládeže. Je to hodně blízko, blíž už to asi nikdy nebude. Ale je to především kvůli bezpečnosti. Myslím bezpečnost poutníků, ale samozřejmě i mladých, kteří žijí v Nikaragui.“ Zklamání je podle Mary o to větší, že pro většinu mladých lidí z Nikaragui je to pravděpodobně jejich jediná životní příležitost účastnit se setkání mladých lidí se Svatým otcem. „Já jedu, protože Pán to tak chtěl. Je to velká příležitost, kterou nedostane každý,“ říká Mara.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony