Načerpat sílu a rozhlédnout se - biskup Holub o brněnské konferenci

Bi

„Co je v troskách, bude vystavěno“ – z citátu 36. kapitoly proroka Ezechiela vychází sobotní odpolední přednáška hlavního hosta Katolické charismatické konference v Brně, francouzského kněze Daniela Ange. Tisíce lidí prožívají na Výstavišti předposlední den programu.

Letošní ročník se v souvislosti s 50. výročím založení katolické charismatické obnovy věnuje Duchu svatému a jeho působení v lidských srdcích. "Myslím, že z toho, co zde člověk načerpá, se žije. Je to jakási vnitřní energie, věřím, že Boží, která člověka povzbuzuje k tomu, aby to, co představuje jeho všednodennost, dělal s radostí," uvažuje plzeňský biskup Tomáš Holub, který se konference pravidelně účastní. Byl kazatelem páteční mše svaté, kterou sloužil českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. K použitému příměru lidské pouti životem poznamenal: "Putovat se nemůže dnem i nocí. Jsou také chvíle, kdy člověk spočine, aby načerpal sílu na další den a další rozhlížení se, kam vůbec bude putovat. Myslím, že charismatická konference je přesně takovým místem odpočinku, ale také rozhlížení se, kam dál putovat. Právě proto, že tady je atmosféra víry a radosti z Hospodina, tak mnohé věci, které člověk jindy táhne vůlí, zde táhne radostí a nesen společenství," uvedl plzeňský biskup, který k tématu letošního ročníku konference dodal:  "Nový duch patří k podstatě toho, abychom vůbec putovali. Potřebujeme srdce, které je otevřené novým věcem a Božímu duchu, jinak to z vlastní síly nejsme schopni a dojdeme do chvíle, kdy nás putování nebaví." 

Biskup Holub dnes také vedl modlitbu za politiky a veřejně činné osoby poté, co účastníky konference pozdravil Pavel Bělobrádek. Místopředseda vlády na jednom z minulých ročníků hovořil o své cestě ke Kristu, popsal ji také ve své nově vydané knize Na život! "Je to skutečně psáno mnou a životem. Je to i o tom, jak Pán Bůh má smysl pro humor, že právě já jsem se stal předsedou KDU-ČSL a místopředsedou vlády, o mé rodině, o tom, jak to politici také mají těžké a jsem rád, že je tu několik tisíc lidí, kteří jsou ochotni modlit se nejen za mne, ale za všechny politiky a jejich rodiny. Když vidíte, kolik vztahů a rodin kolem vysoce postavených politiků se rozpadá, je zjevné, že na to mnohdy sami nestačíme a potřebujeme i pomoc modlitby," řekl Bělobrádek.