Uctít ostatky svaté Ludmily bude možné v rámci velehradských Dnů lidí dobré vůle

29. června 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Návštěvníci letošních Dnů dobré vůle na Velehradě budou moci uctít také relikvii svaté Ludmily. Lebka české světice, která je součástí Svatovítského pokladu, má být vystavena v Královské kapli baziliky.

"Podle tradice byla Ludmila pokřtěna se svým manželem Bořivojem právě na Velehradě. Při tomto křtu, který přijala od svatého Metoděje, také obdržela podle všeho Palladium země České, které je umístěno ve Staré Boleslavi," řekl tajemník slavností Josef Kořenek a vysvětlil, že relikvie je součástí takzvaného Svatovítského pokladu. "Lebka neopouští Prahu a je pouze jednou v roce vystavena, a to v rámci slavností svaté Ludmily," dodal Kořenek.

Během středeční mše a Modlitby za vlast bude relikvie vystavena na oltáři velehradské baziliky. Ve čtvrtek bude přemístěna do prostor hlavního podia, kde proběhne hlavní poutní mše svatá. Cyrilometodějské slavnosti, na které každoročně míří tisíce lidí, letos připomenou také sté výročí založení republiky i 25 let od zasvěcení českého národa Panně Marii na Velehradě.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony