Na newyorském ground zero se staví kostel

Na newyorském ground zero se staví kostel
5. srpna 2020 Události Autor: Eva Svobodová

V New Yorku znovu vzniká ortodoxní kostel sv. Mikuláše, který zničil teroristický útok 11. září 2001. Chrám se buduje na původním místě, a to v blízkosti zasažených mrakodrapů-dvojčat, kde po útoku zůstalo prázdné místo, tzv. ground zero. 

O budoucnosti rozestavěné budovy promluvili na počátku tohoto týdne guvernér státu New York Andrew Cuomo spolu s primátorem města Billem de Blasio a arcibiskupem řecké ortodoxní církve Elpidophorem. Při společném vystoupení uvedli, že k jeho otevření by mělo dojít 11. září příštího roku, kdy od tragické události uběhne 20 let.

Po zničení původního chrámu byl po dlouhých jednáních v areálu vybrán pozemek, na kterém se rodí nová budova podle plánů uznávaného španělského architekta Santiaga Calatravy. Ta by měla být „skvostnější a atraktivnější“ než původní chrámová stavba, uvedl guvernér Cuomo. Podle zpráv z médií by se náklady mohly vyšplhat až na 80 milionů dolarů. Vedle veřejné kritiky projektu kvůli vysokým nákladům a dlouhému zpoždění výstavby se v posledních letech objevila též obvinění z korupce a finančních machinací v rámci pravoslavné arcidiecéze v New Yorku.
Loni se například bývalý finanční ředitel arcidiecéze George Papadakos přiznal ke zpronevěře více než 60 000 dolarů z tohoto fondu pro své osobní výdaje. O několik měsíců později byl bývalý výkonný ředitel řecké pravoslavné arcidiecéze Jerome Dimitriou zatčen pro podezření z krádeže 500 000 dolarů z téhož zdroje.
Podle předsedy spolku Přátelé kostela sv. Mikuláše Michaela Psarose by nicméně mohl nový chrám být nejnavštěvovanějším v celém New Yorku „a možná i v USA“.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony