Na kole, pěšky, nebo poklusem. Květnová výzva spolku AutoMat zve k aktivní cestě do práce

Na kole, pěšky, nebo poklusem. Květnová výzva spolku AutoMat zve k aktivní cestě do práce
2. května 2023 Události Autor: Jitka Uhnavá

Spolek AutoMat dnes oficiálně zahájil 13. ročník Květnové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Každou bezmotorovou cestu do práce si účastníci zapisují a mohou také soutěžit o ceny. „Smyslem iniciativy je zapojit do každodenního života pohyb,“ sdělila Proglasu tisková mluvčí spolku Anna Kociánová.

Zapojit se do výzvy mohou lidé i jinak než na kole. Cestovat můžou třeba i pěšky nebo poklusem, na koloběžce, skateboardu a dokonce i na elektrokole. Tyto prvky lze také mezi sebou kombinovat. „Naše výzva má motivovat k tomu, aby se lidé zamysleli nad svými stereotypy v oblasti dopravy, aby ráno nesáhli automaticky po klíčcích od auta, ale aby to zkusili alespoň na ten měsíc na vlastní pohon,“ představila výzvu Kociánová.

Podle ní většina účastníků během měsíce zjistí, že pohybovat se bez aut není není zas tak složité. Cílem výzvy pak je, aby u aktivní dopravy zůstali i nadále. Není přitom potřeba lámat rekordy. „ Jde spíš o zařazení pravidelného pohybu do běžného života a taky o to, abychom ulevili našim městům od přebujelé automobilové dopravy a trochu pomohli životnímu prostředí a taky té atmosféře měst i bezpečnosti,“ vysvětlila mluvčí. Zapsáním do akce lidé také svými anonymizovanými daty o tom, kudy jezdí, přispějí ke zjištění, na kterých místech ve městě je potřeba změnit nebo zlepšit infrastrukturu.

Ačkoli už výzva začala, stále je možné se do ní přihlásit. „Registraci  jsme se rozhodli prodloužit do 7. května, abychom dali šanci i opozdilcům,“ uvedla Kociánová. K tomuto kroku ale AutoMat přiměl také velký zájem veřejnosti. „Letos už se nám podařilo překonat rekord z loňského ročníku, takže zatím hlásíme přes 25 tisíc účastníků a účastnic,“ dodává Kociánová.

Přihlásit se na stránkách výzvy můžou jak jednotlivci, tak týmy spolupracovníků, kamarádů nebo rodinných příslušníků. Startovné činí 520 korun. „V rámci tohoto startovného dostane každý účastník nebo účastnice balíček, který obsahuje tričko s originálním motivem, které slouží jako vstupenka na různé doprovodné akce. Je možné získat i a spoustu slev u našich partnerů, takže se ta registrace vyplatí,“ řekla Kociánová. Upozorňuje také, že je dobré zeptat se na startovné zaměstnavatele. „Asi třem čtvrtinám účastníků hradí startovné zaměstnavatel a bere to jako motivaci k aktivní dopravě a taky ke zlepšování podmínek ve městě,“ uvedla Kociánová.

Více si můžete poslechnout tady: