Udržitelně a na vlastní pohon. K tomu vyzývá spolek AutoMat

Udržitelně a na vlastní pohon. K tomu vyzývá spolek AutoMat
24. ledna 2023 Události Autor: Jitka Uhnavá

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem - to je lednová výzva spolku AutoMat, do níž se mohou zájemci zapojit v tomto týdnu. Cílem je rozhýbat lidi po Vánocích a motivovat je, aby pohyb zařadili do svého každodenního života. Za AutoMat mluvila na Proglasu Anna Kociánová.

Akce trvá celý týden a přidat se může snadno kdokoli. "Účastníci se celý týden snaží zapojit tak, že chodí pěšky, běhají nebo jezdí na kole nebo koloběžce, podle toho, jak to mají daleko a jaké je zrovna počasí. Prostě na vlastní pohon, bezmotorově, udržitelně," popsala nám Anna Kociánová z pořádajícího spolku AutoMat. Své cesty mohou pomocí propojených aplikací nahrát do systému a porovnat výkony s ostatními. Údaje slouží také k vyhodnocení, kolik se ušetřilo oxidu uhličitého.

Zváni jsou jednotlivci, ale i celé firmy. Spolku jde hlavně o to, aby se pohyb stal pravidelnou součástí života. Tato výzva může být podle Kociánové motivací nebo i příležitostí se seznámit s podobně smýšlejícími lidmi.

K aktuální výzvě se zatím přihlásilo 1800 účastníků, loňská jarní jich měla kolem 25 tisíc. "Obecně účast roste, hlavně v té květnové výzvě. Velký ohlas má akce třeba ve Zlíně. Tato lednová týdenní výzva je spíš takovým připomenutím udržitelné dopravy a apel na města, aby udržovala infrastrukturu pro pěší," vysvětlila Kociánová: "Jde nám také o to, aby člověk zjistil, kam si může dát kolo třeba v práci a pak se třeba zapojil do té naší květnové výzvy." 

Rozhovor s Annou Kociánovou vedla ve vysílání Alena Šedivá. Poslechněte si ho: