Mučedníkům z doby komunismu se věnuje speciální periodikum

Mučedníkům z doby komunismu se věnuje speciální periodikum
9. března 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Testimonium martyrii je název bulletinu, který provází kanonizační proces kněží Václava Drboly a Jana Buly. Oba byli před sedmdesáti lety nezákonně odsouzeni k trestu smrti, v procesu souvisejícím s případem Babice, a poté popraveni. Podle seminaristy Josefa Janouška, který se svým bratrem Lukášem bulletin vydává, se beatifikační řízení blíží ke svému závěru. 

"Do nadcházejícího, čtvrtého, čísla bulletinu připravujeme několik svědectví, z něhož jedno se bude týkat mimořádného vyslyšení prosby za uzdravení po dopravní nehodě," přiblížil Josef Janoušek obsah periodika a dodal, že jeho posláním je sdílet vlastní zkušenost víry, poukázat na bohatství spočívající v hodnotách, které oba muži zastávali, a obeznámit čtenáře s procesem jejich kanonizace. Ve vysílání Proglasu redaktor Janoušek rovněž přiblížil jak životy obou kněží, jejich pověst i samotné úkony v dosavadním průběhu kanonizačního procesu. "K zahájení beatifikačního řízení Jana Buly došlo v roce 2004, o sedm let později se přistoupilo k řízení Václava Drboly," nastínil Janoušek a dodal, že následně brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle vydal 2. září 2011 dekret, kterým došlo ke spojení obou kauz do jednoho kanonizačního řízení služebníků Božích Václava Drboly a Jana Buly. Podle informací Josefa Janouška, nyní studenta Papežské Lateránské univerzity v Římě, by měl být celý proces dokončen během jednoho až dvou let. 

Celý rozhovor si můžete poslechnout na níže uvedeném odkazu. 

 

foto: se svolením kanonizace.biskupstvi.cz

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr č.2 d moll op.22 - Romance:Andante non troppo; Autor: Wieniawski Henryk; Dirigent: Wit Antoni; Sóla: Bizengaljev Marat - housle; Soubor: Polský národní rozhlasový symfonický orchestr Katowice
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony