Modlitba národa doprovodí smíření mezi katolickými kněžími a protestanskými pastory

Modlitba národa doprovodí smíření mezi katolickými kněžími a protestanskými pastory
8. května 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Akt smíření u příležitosti 400. výročí bitvy na Bílé hoře dnes na místě bojů propojí na 60 katolických kněží a 60 protestantských kazatelů, kteří si vzájemně vyjádří odpuštění vzájemných zranění z minulosti. Tato Iniciativa smíření byla původně plánována na 7. listopadu loňského roku, ale kvůli vládním opatřením došlo k přesunu právě květnový Den vítězství.

"Bitva na Bílé hoře je považována za zlomový okamžik našich národních dějin. Český národ byl připraven o náboženskou i občanskou svobodu a svrchované vlády se ujal habsburský panovník. V loňském roce, kdy se blížilo výročí bitvy na Bílé hoře, jsme si uvědomovali, že trvá určitá zátěž z minulosti," vysvětlil Proglasu vznik akce tajemník Křesťanské misijní společnosti Lubomír Ondráček s tím, že cílem akce měla být deklarace lítosti obou stran nad veškerým násilím, které se stalo, i toho, že v Ježíšově jménu se naši předci vzájemně zabíjeli. "Protože na podzim epidemická situace neumožnila akci uskutečnit, rozhodli jsme se ji přesunout na 8. květen, kdy přibližně 60 zástupců z každé strany se bude společně modlit a požádá o odpuštení," přiblížil Ondráček. 

Organizátoři vyzývají věřící, aby celou událost, kterou bude možné v přímém přenosu sledovat od 14:30 do 16:00 hodin na TV Noe, doprovázeli modlitbou. Podporu iniciativě vyjádřili i biskupové Václav Malý, František Radkovský či provinciál řádu františkánů Jakub Sadílek a mnozí představitelé protestantských církví.

foto: logo iniciativy