Mladí z celého světa se zamýšlejí nad ekonomií podle sv. Františka

Mladí z celého světa se zamýšlejí nad ekonomií podle sv. Františka

Pořad v souvislostech


Zpátky do škol
Budeme vysílat

Život s epilepsi
Herečka Taťjana Medvecká
Herečka Taťjana Medvecká
Vysílali jsme


Život s epilepsi

Cesty operních pěvců olomouckého divadla v 19. století

Cesty operních pěvců olomouckého divadla v 19. století
Audioarchiv
19. listopadu 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

V italském Assisi dnes začalo setkání mladých ekonomů a podnikatelů. 

Sezval je papež František, aby spojili síly a přispěli k vytváření nových a lidštějších ekonomických vzorců odpovídajících vizi integrální ekologie. Vzhledem k epidemii koronaviru organizátoři akci přesunuli z původně plánovaného březnového termínu na tyto dny. Ode dneška až do soboty 21. listopadu se tak zájemci z celého světa mohou spojit v online prostředí. Svoji účast přislíbil i Svatý Otec.

Zájemci z Česka sledují třídenní program přednášek a diskusí společně a mezi sebou sdílejí to, co je samotné osloví. Českou skupinku koordinuje Ludmila Barborková, která k tomu Proglasu řekla: „Původně se setkání mělo konat v italském Assisi. Na toto setkání se přihlásilo asi 2000 mladých z celého světa. Je ale pravda, že ten počet byl omezen kapacitou tamních prostor. Účastníci proto byli vybíráni. Vím o šesti účastnících, kteří byli vybráni z Česka. Tím, že je vše online, se tu nově otevřela možnost účastnit se setkání úplně pro každého, kdo by měl o tuto problematiku zájem,“ říká Barborková s tím, že nynější sledovanost bude pravděpodobně vyšší.

Dnes, stejně jako tomu bude ještě v nadcházejících dvou dnech, proběhl stream z Assisi mezi 14. a 18. hodinou. Celý program byl rozdělen do několika bloků. V úvodu zazněly pozdravy z různých kontinentů, např. z Konga či Mexika. Promluvil i assiský biskup a také primátorka města.

Také jsme dnes slyšeli tři z pěti chystaných zastavení objasňující život svatého Františka. První zastavení nazvané „úsvit povolání“ se týkalo obnovení a opětovného nastartování života svatého Františka. Dozvěděli jsme se, že klíčem, kterým František otevřel pomyslné dveře svého života nebyl obyčejný altruismus, ale vášeň pro Krista. Druhé zastavení pojmenované „objetí malomocného“ se věnovalo fraternitě,  neboli bratrství. Obě zastavení byla doprovázena krátkým rozjímáním.

Přijměte pozvání k zamyšlení se nad těmito otázkami, s kterými byli během dneška konfrontováni mladí ekonomové, účastníci setkání v Assisi.   

Při prvním nabídnutém tichu před obrazem svatého Františka jsme přemýšleli nad následujícími otázkami:

  • Zažili jsme my sami ve svém životě nějaký druh znovuobnoveného nastartování?
  • Toužím po něčem novém ve svém životě právě teď?
  • Existuje něco, co nás může přiblížit chudobě a těm, kdo jí trpí?
  • Nesnažíme se, podobně jako tehdejší assiská buržoazie od chudoby spíše distancovat?

Během druhého bloku jsme se pak zamýšleli nad bratrstvím:

  • Kdo jsou malomocné dnešní doby? Utíkám před nimi?
  • Dokázal bych je obejmout? Zkus si vybavit alespoň jednoho takového.
  • Kde bych se s marginalizovanými lidmi mohl setkat?
  • Chci poznat pravou chudobu? Cítím touhu ji skutečně zakusit? Dokázal bych si zvolit chudobu?

Odpolední blok nabídl i volbu mezi několika setkáními. Šlo o tři témata - konferenci mladých ekonomů s profesory ekonomie, přednášku o cestě mírové ekonomiky a možné průmyslové přeměny a v posledku představil umělou inteligenci, která se snaží řešit sociálně-ekonomickou nerovnost. Já jsem si zvolila hned první setkání. V něm promluvili tři mladí lidé a přednesli své návrhy pro naplnění Františkovy představy o sociální ekonomice. Mladí představili tři podněty, ke kterým se následně vyjádřili odborníci. Zazněla například představa vytvoření takzvaného „ukazatele dětského rozvoje“, který by se stal, podobně jako je tomu u hrubého domácího produktu, mezinárodně srovnatelným ukazatelem hodnotícím kvalitu rozvoje dětí. Návrh ocenil Jeffrey Sachs, prezident globální sítě OSN pro řešení udržitelného rozvoje (The United Nations Sustainable Development Solutions Network, SDSN). Vyjádřil, že raný vývoj dětí je z celoživotního hlediska zásadní.

Celý přenos byl online ke shlédnutí na kanále YouTube a také na webových stránkách, kde je kromě streamu k dohledání celý program třídenního setkání.

Františkova ekonomie - první den

Anežka Hlávková