„Milujte se navzájem, jako já jsem miloval vás“ - Hnutí fokoláre zahajuje ekumenický kongres

„Milujte se navzájem, jako já jsem miloval vás“ - Hnutí fokoláre zahajuje ekumenický kongres
28. května 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Za 2. světové války roku 1943 založila Italka Chiara Lubichová v Tridentu Hnutí fokoláre, nazývané i Dílo Mariino. V něm pak právě před 60 lety zřídila Centrum pro jednotu křesťanů Uno. A právě k tomuto výročí fokolaríni dnes odpoledne zahajují online ekumenický kongres s mottem "Milujte se navzájem, jako já jsem miloval vás" (Jan 15,12).

Mezinárodní setkání otevřené veřejnosti budou pořadatelé přenášet prostřednictvím internetu a přednášky tlumočit do dvaceti jazyků včetně slovenštiny, řekla Proglasu Ludmila Šturmová: „Program setkání bude vycházet především z dialogu života. Života, který se rodí ze vzájemného přátelství mezi křesťany různých církví. Ze situací, ve kterých se snaží vzájemně se poznávat, cenit si jedni druhých a také hledat to, co je spojuje. A společně na základě toho žít křesťanství v praxi – to znamená žít pro druhé.“ V dnešním programu osloví účastníky i předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, kardinál Kurt Koch. Modlitbou a Paktem vzájemné lásky uzavře setkání zítra viceprezident hnutí Jesús Morán.  

Hnutí fokoláre vzniklo za 2. sv. války v roce 1943. Založila ho Chiara Lubichová. A jako hlavní myšlenkou, pro jejíž realizaci Hnutí fokoláre žije, se stala Ježíšova věta „Modlitba k Otci, aby všichni byli jedno“. „Všichni - to znamená nejen katolíci, ale i lidé z různých církví, náboženství, zkrátka všichni lidé na zemi. Protože všichni jsme bratři a sestry, děti jednoho Otce,“ řekla redaktorka fokolarínského časopisu Nové město Ludmila Šturmová o mezinárodním kongresu, který se věnuje jednotě křesťanů. Přenos z Centra Mariapoli v Castel Gandolfu budou zájemci moci sledovat online ve slovenském překladu, vysílaný bude na webu focolare.cz.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony