„Migranti jsou v prvé řadě lidé,“ řekl papež ve svatopetrské bazilice

„Migranti jsou v prvé řadě lidé,“ řekl papež ve svatopetrské bazilice
8. července 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Asi 250 uprchlíků a zástupců organizací, které jim pomáhají, se účastnili mše, kterou dopoledne v Bazilice svatého Petra ve Vatikánu sloužil papež František za migranty.

V den šestého výročí Františkovy vůbec první cesty mimo Řím, a to na ostrov Lampedusa, sloužil římský biskup mši svatou pro migranty, kteří se právě na tomto italském ostrově vylodili. Kvůli ochraně soukromí pozvaných uprchlíků proběhla mše bez přítomnosti médií, přímý přenos ale vysílala televize Noe. Svatý otec poděkoval všem migrantům, kteří se ihned po svém příjezdu zapojili do života ve farnosti a pomáhají místním lidem. Nás všechny vyzval, abychom uprchlíkům byli nápomocni a stoupali tak společně po žebříku, který spojuje nebesa a zemi, abychom jim otevřeli cestu do Božího království. „Potěšila by mě tedy představa, že bychom mohli být těmi vystupujícími a sestupujícími anděly, kteří berou v podpaží ony chromé, nemocné a vyřazované. Ty poslední, kteří by jinak zůstali pozadu a viděli by jen pozemskou bídu, aniž by tu a tam zahlédli světelný záblesk z nebe,“ řekl František ve svém kázání a dodal: „Jsou to lidé, osoby. Nejedná se jenom o sociální či migrační otázky. Nejde jenom o migranty. Migranti jsou v první řadě lidé a dnes symbolizují všechny odepisované lidi v globalizované společnosti.“

Papež při své promluvě před včerejší modlitbou Anděl Páně vyzval k vytvoření humanitárních koridorů na pomoc utečencům v Libyi. Reagoval tím na úterní nálet na zadržovací středisko pro migranty na předměstí Tripolisu, kde přišlo o život několik desítek lidí. Podle něj mezinárodní společenství nemůže takové závažné skutečnosti tolerovat.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony