Masarykova univerzita nechá vytvořit sochu ke 100. výročí

Masarykova univerzita nechá vytvořit sochu ke 100. výročí
5. února 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Brněnská Masarykova univerzita vyhlásila veřejnou soutěž na sochu, která má připomínat letošní sté výročí založení školy. "Výchozími pojmy jsou Masaryk a univerzita, vzdělání a věda, humanita, svoboda, odvaha a dynamika. Umělecké dílo by se mělo stát trvalou a nadčasovou součástí náměstí a přispět k ozvláštnění a kultivaci prostoru," popsala zadání soutěže prorektorka pro vnější vztahy Hana Svatoňová.

"Chci jen zdůraznit, že má jít opravdu o umělecké dílo, je tedy možné využít abstrakci. Vše je pak nutné sladit s prostředím, kde má socha stát, a to na Žerotínově náměsti před rektorátem univerzity," řekla Proglasu mluvčí univerzity Terez Fojtová.

Soutěž potrvá až do poloviny května. Vítězný návrh vybere porota, jejímiž členy budou například architekt Petr Hrůša, sochař Jiří Sobotka, historik umění Jiří Kroupa, architekt Tomáš Pavlíček nebo děkan Fakulty výtvarných umění VUT Milan Houser. Univerzita předběžně předpokládá, že za sochu zaplatí dva miliony korun. "Není to ale částka maximální. Pokud některý ze soutěžících přijde s mimořádným nápadem, který bude nákladnější, nebude jej cena díla diskvalifikovat," dodala mluvčí Fojtová. Na sochu už Masarykova univerzita vybírá ve veřejné sbírce, zatím mohou lidé přispět tím, že za vstupenky na akce ke stému výročí zaplatí vyšší cenu, případně mohou poslat dar samostatně v internetovém obchodě MU. "Sbírku univerzita podpoří větší kampaní, ale až v okamžiku, kdy bude známa podoba sochy. Aby lidé měli lepší představu, na co vlastně přispívají," uvedla Fojtová.

NyníPísně
Píseň: Cesty, ktoré nevedú nikam (2020); Interpret: Živé kvety; Album: Živé kvety: Cesty, ktoré nevedú nikam
23:10Duchovní hudba
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony