Lukáš Jirsa o festivalu Jeden svět: Film může být způsobem, jak se s tématem seznámit

Lukáš Jirsa o festivalu Jeden svět: Film může být způsobem, jak se s tématem seznámit
22. března 2023 Události Autor: Laura Hájková

Dnes začíná letošní mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět, který nabídne 75 celovečerních dokumentů a deset snímků ve virtuální realitě i představení pro školy. Za hlavní téma 25. ročníku vybrali pořadatelé Cenu bezpečí. Redaktor Pavel Smolek o festivalu pohovořil s publicistou a filmovým kritikem Lukášem Jirsou.

Ten úspěch festivalu připsal aktuálnosti, atraktivitě a širokému záběru vybraných filmů. „Přitahuje diváky také možností si o tématech filmů po promítání povídat. Ať už s odborníky nebo samotnými tvůrci,“ uvedl s odkazem na diskuze po filmu. Kromě programu pro veřejnost vyzdvihl Jeden svět na školách, kdy je dopolední program věnovaný školním projekcím. Studenty tak festival může vést k zájmu o své okolí a svět, ve kterém vyrůstají.

Lukáš Jirsa měl dle jeho slov možnost vidět několik filmů, které se na festivalu objeví. „Na prvním místě bych doporučil film Návštěvníci,“ sdělil. Jedná se o film režisérky Veroniky Liškové a vypráví příběh antropoložky Zdenky, která se s rodinou odstěhovala na Špicberky. „Není to film jen o vzdáleném světě, ale je to zároveň intimní portrét o hledání domova,“ doplnil Jirsa.

Podle něj festival sleduje celospolečenská témata a mnohdy proto nemusí být v souladu s křesťanským pohlížením na svět, minimálně povrchově. „Vidět takový film může být bezpečným způsobem, jak se s danou tématikou seznámit blíž, abychom nečerpali jenom z doslechu. Můžeme tak vidět konkrétní příběh konkrétního člověka,“ sdělil.

Další filmy na programu jsou například Kuciak: Vražda novináře nebo Bobi Wine: Prezidentské reggae. Festival Jeden svět se letos koná ve 28 českých městech. Mimo jiné v Praze, Brně, Karlových Varech, Lounech nebo Mladé Boleslavi. Zájemci si mohou celý program prohlédnout na stránkách festivalu.

Celý rozhovor s Lukášem Jirsou, který vedl Pavel Smolek, si můžete poslechnout níže: