Festival Jeden svět se bude letos věnovat ceně bezpečí

Jeden svět se letos bude věnovat Ceně bezpečí
20. března 2023 Události Autor: Nikola Samcová

Vrcholí přípravy na Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Začne ve středu a potrvá do 2. dubna.  Lidé ho mohou navštívit v osmadvaceti českých městech.  Letošní téma Cena bezpečí se promítne jak v 75 celovečerních dokumentech a 10 snímcích ve virtuální realitě, tak v debatním programu s hosty z celého světa.

„Každý rok má festival jedno zaštiťující téma, které vlastně reflektuje aktuální dění a témata. Letos se právě nabízela ta cena bezpečí, která je pro každého jiná. Každý je ochoten tu jinou cenu bezpečí platit a naše bezpečí vyžaduje všude něco jiného. Zároveň se letos festival zajímá i o různorodé projevy strachu, takže i toto bude rezonovat,“ řekla Proglasu mediální koordinátorka festivalu v Plzni Simona Vokounová. Festival se každoročně věnuje tematice lidských práv a podle Vokounové jde o největší festival dokumentární tvorby o lidských právech vůbec. „Proto se každý rok snaží přinést témata, která se běžně do veřejného prostoru nemají šanci dostat nebo se o nich nemluví. Takto přináší aktuální novinky i žhavá témata,“ popsala koordinátorka.

Jeden svět promítá dokumenty po celé republice. Po nich následují debaty s hosty, kteří mají k tematice blízko. „Protože je festival takto rozsáhlý, každý region to má podle svých podmínek jinak,“ osvětluje Vokounová. Většinou se filmy promítají v kinech, organizátoři ale často využívají i místa jako kavárny, knihovny, muzea či další netradiční prostory. Diváci mají kromě míst na výběr i z řady různých snímků – od války, přes vztahy až po ženská práva. Jedním z očekávaných dokumentů je Kuciak: Vražda novináře. „Popisuje smutný příběh Jana Kuciaka, kterého spolu s partnerkou zavraždili v roce 2018. To je dokument, který nutí k zamyšlení a stojí za to ho vidět. Do premiéry jde 23. března,“ sdělila Simona Vokounová.

Aktuální informace a více podrobností k jednotlivým filmům nabízí organizátoři na webu. Více o festivalu v Plzni si také můžete poslechnout v záznamu živého rozhovoru se Simonou Vokounovou, který vedla moderátorka Anežka Hlávková:

NyníOdpolední proud
Píseň: Čím zvoní píseň má (1972); Interpret: Rottrová Marie; Album: Rottrová Marie: Ty, kdo jdeš kolem (CD 1)
16:00Slyšte, lidé!
17:00Hlavní zpravodajská...
17:10Barvínek
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení