Lidé žijící v zařízeních byli během pandemie mnohdy zcela odloučení od okolí

Lidé žijící v zařízeních byli během pandemie mnohdy zcela odloučení od okolí
30. července 2020 Události

Zjištění vyplývá z návštěv 12 zařízení, které podnikla zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková po skončení nouzového stavu do poloviny června. Konkrétně šlo o 2 věznice, 2 zařízení sociálních služeb, 4 zařízení pro děti, 2 zařízení pro cizince a 2 psychiatrické nemocnice.

Hlavním cílem návštěv bylo zjistit, zda zavedenými opatřeními nepřiměřeně nezasahují do práv klientů. Nejzávažnějšími problémy byly podle zástupkyně omezování návštěv a tím i kontaktu s vnějším světem, nedostatečná informovanost o postupu během pandemie a zákaz vycházení. Nejpřísnější omezení platila v zařízeních pro cizince, kteří dostávali pokyny mnohdy jen v češtině. K situaci v sociálních zařízeních zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková Proglasu řekla: "Vedení veškerých zařízení se maximálně snažilo zabezpečit chod objektů vzhledem k právům klientů. Vázáno však bylo tím, že byl omezen pohyb klientů - a to nejen návštěv, které byly celoplošně zakázány, ale i lidí, kteří byli ubytovaní v zařízeních. Často je nemohli opustit, a pokud budova neměla přilehlou zahradu nebo venkovní prostory, lidé se často nedostali ven po dobu až dvou měsíců. Co se týče celoplošného zákazu návštěv, mluvili jsme s Ministerstvem zdravotnictví o tom, že by to mělo být v kompetenci vedení jednotlivých zařízení. To by ovšem mělo vše konzultovat s Krajskou hygienickou stanicí."

Zjištění z návštěv doplnily poznatky z průběžné komunikace se zařízeními v době nouzového stavu. V žádném zařízení zástupkyně ombudsmana nezaznamenala špatné zacházení, personál se vždy snažil o zajištění běžného režimu a poskytování standardní péče.

Autor: Veronika Lusková

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie Es dur - Allegro moderato; Autor: Sperger Johann Mathias; Dirigent: Dohnányi Oliver; Soubor: Státní komorní orchestr Žilina
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony