Lidé chtějí třídit, ale nemají popelnice. Plýtvání jídlem chce zamezit tým Mendelovy univerzity

Lidé chtějí třídit, ale nemají popelnice. Plýtvání jídlem chce zamezit tým Mendelovy univerzity
29. listopadu 2022 Události Autor: Jitka Uhnavá

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají, jak zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích. Z výzkumu vyplývá, že lidé by třídit chtěli, nemají ale jak. Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty se problematice plýtvání potravin věnuje dlouhodobě.

„Můžeme říct, že český spotřebitel nepatří mezi nejhorší. Mezi zástavbami jsou ale rozdíly. Na vesnicích je to za rok asi 30 kilo potravin na osobu, na sídlištích je to zhruba 50 kilo. Tam zatím neexistuje žádný optimalizovaný systém sběru potravinového odpadu,“ uvedla řešitelka projektu Lucie Veselá.

Kromě nedostatku popelnic na sídlištích vadí lidem také zápach nebo přítomnost hlodavců a hmyzu. Tomuto problému se věnuje výzkumný tým, který testuje přísady do sběrných nádob. Ty by následně tolik nezapáchaly. „Chceme zamezit růstu patogenních organismů. Jde nám o to, aby spotřebitelé neměli problém k popelnicím přijít a vyhodit odpad bez toho, aby smrděl. Jako nejlepší přísada se nám osvědčil tea tree olej,“ popsala Proglasu Martina Vršanská z Agronomické fakulty MENDELU.

Více si můžete poslechnout v reportáži Jitky Uhnavé: