Křesťanský západ a východ letos slaví Velikonoce jindy kvůli Pesachu

Křesťanský západ a východ letos slaví Velikonoce jindy kvůli Pesachu
11. dubna 2020 Události, Velikonoce Autor: Filip Breindl

O týden se letos liší termín západních a východních Velikonoc, naposledy je všichni křesťané bez rozdílu tradic slavili ve stejný den v roce 2017 a znovu shoda nastane za pět let. Pokud se zachová rozdílný způsob výpočtu, bude stále vzácnější. 

Odlišnost totiž nevychází jen z používání gregoriánského či juliánského kalendáře, které mohou stanovit různé datum prvního jarního úplňku. Letošní rozdíl vychází z jiné věci, a sice z termínu židovských velikonoc, týdenního svátku Pesach, který začal ve středu. Východní tradice stanoví, že oslava Kristova vzkříšení následuje až po něm.

Na kdy připadají Velikonoce, lze spočítat podle poměrně složitého vzorce, který bere v potaz všechny zmíněné skutečnosti. Vypracoval ho v 19. století německý matematik Carl Friedrich Gauss a jde o kombinaci násobení a dělení letopočtu s využitím konstant, které vyjadřují opakování celého velikonočního cyklu. Například datum 12. dubna se teď vyskytuje potřetí po jedenácti letech. V roce 2031 už ale neděle připadne na 13. a nynější datum najdeme u Velikonoc až v poslední dekádě tohoto století, a to hned dvakrát - v letech 2093 a 2099.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr č.2 d moll op.22 - Allegro con fuoco - Allegro moderato; Autor: Wieniawski Henryk; Dirigent: Wit Antoni; Sóla: Bizengaljev Marat - housle; Soubor: Polský národní rozhlasový symfonický orchestr Katowice
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony