Křesťané ve světě a covid-19: Pohřeb srbského patriarchy, vánoční omezení v Betlémě

Křesťané ve světě a covid-19: Pohřeb srbského patriarchy, vánoční omezení v Bětlémě
23. listopadu 2020 Události Autor: Filip Breindl

Pandemie koronaviru stále ovlivňuje život křesťanských komunit na celém světě. Přinášíme aktuální informace ze Srbska a Svaté země:

V pravoslavném chrámu svatého Sávy v Bělehradě se uskutečnil pohřeb srbského patriarchy Irineje, který v pátek zemřel na komplikace spojené s onemocněním covid-19, bylo mu 90 let. Kvůli pokračující epidemii se obřadu směli zúčastnit pouze příbuzní a církevní a političtí představitelé včetně prezidenta Aleksandra Vučiče. Stovky lidí sledovaly liturgii na obrazovkách před chrámem. Podle srbských médií se patriarcha mohl nakazit na pohřbu pravoslavného metropolity Černé Hory Amfilohijeho, který zemřel koncem října na oboustranný zápal plic způsobený koronavirem. Smuteční hosté zpravidla nenosili roušky a nedodržovali přiměřené rozestupy, řada políbila vystavené tělo zesnulého. Roušky neměla ani většina duchovních na nedělním Irinejově pohřbu, upozornila agentura Reuters.

Představitelé palestinské samosprávy budou rozhodovat o regulaci vánočních oslav na místě Ježíšova narození v Betlémě. Ministerstvo zdravotnictví doporučilo, aby kvůli epidemii koronaviru došlo k omezení počtu lidí na bohoslužbách, zkrácení otevírací doby restaurací a také aby se slavnostního rozsvícení vánočního stromu na náměstí Jesliček mohlo zúčastnit maximálně 50 lidí. Ekonomika Betléma je na vánoční sezóně značně závislá, počet poutníků ale předem omezuje uzavírka izraelského mezinárodního letiště pro turisty, připomíná agentura AP. V karanténě je v současnosti severoizraelský Nazaret, místo Ježíšova dětství.

zdroj: ČTK, Reuters, Kathpress