Křesťané se připojují k vzpomínkám na Jana Palacha

Křesťané se připojují k vzpomínkám na Jana Palacha
16. ledna 2019 Události Autor: Filip Breindl

V celé republice probíhají vzpomínkové akce k 50. výročí činu Jana Palacha, který se v Praze upálil na protest proti rezignaci společnosti po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Uskuteční se i řada bohoslužeb či modlitebních setkání.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se odpoledne zúčastní pietního aktu na tamním Horním náměstí. Na shromáždění v Českých Budějovicích promluví kněz a teolog Karel Skalický. Na Václavském náměstí v Praze se uskuteční modlitební setkání pořádané Ekumenickou radou církví. Hudebně-liturgický pořad s názvem Ticho za Jana Palacha proběhne večer v pražském kostele U Martina ve zdi. V 15 hodin a 15 minut začne v husitském kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí bohoslužba s připomínkou Palachovy oběti. Na místě je také výstava fotografií. "Ta myšlenka vznikla ze základního pocitu, že hloubka bolesti nás vede k výšinám radosti. Jan Palach umíral za pravdu, která je naší základní hodnotou, a i jeho zásluhou dnes můžeme žít ve svobodě. Měli bychom si pravdy a svobody velice vážit. Ta bohoslužba je poděkováním za dar svobody, za dar každého statečného člověka," popsala Alena Marie Kubíčková, předsedkyně pořádající Společnosti přátel České Bible.

Už včera se v kostele Nejsvětějšího Salvátora konala zádušní mše, kterou sloužil pater Tomáš Halík, v době Palachova činu také student Filozofické fakulty. "Jan Palach protestoval proti počínající mravní rezignaci. Snažil se pochodní svého těla dát zoufale varovný signál těm, kteří vjížděli na falešnou kolej přizpůsobivosti, chtěl těm, kdo se začali třást o svou „existenci“ ukázat, že život je něco víc než jen sociální i biologická existence – že je to mravní úkol. Že je to prostor pro svědectví pravdě," uvedl profesor Halík v komentáři pro Radio Proglas s osobním svědectvím, jak Palachova oběť ovlivnila jeho vlastní život. Úvaha končí zamyšlením o Palachově odkazu pro dnešní dobu: "Tváří v tvář dnešním těžkostem a nepravostem nemá smysl protestovat formou dobrovolné smrti. I dnes však je však třeba hájit způsobem života, řeči i myšlení úctu k pravdě proti svodům populismu, cynismu a rezignace; ptát se, co je správné – a nejen, co právě přináší výhody.  Jen nesmířením s mentalitou přežívající masy se konečně staneme společností svobodných občanů a zbavíme mravních pozůstatků doby normalizace. Jen tehdy ukážeme, že oběť Jana Palacha, Jana Zajíce a dalších nebyla marná," uzavírá Tomáš Halík svůj komentář, který odvysíláme o víkendu.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony