P. Halík: Palach nepohrdal životem, obětoval ho pro druhé

P. Halík: Palach nepohrdal životem, obětoval ho pro druhé
16. ledna 2012 Události Autor: Filip Breindl

Nedělní mše v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora patřila mezi vzpomínkové akce, které se konají k 43. výročí sebeupálení vysokoškolského studenta Jana Palacha. "On nebyl sebevrahem v tom smyslu, že by pohrdal životem, že by odmítal dar života, on se daleko více svým činem blíží lidem, kteří obětovali svůj život pro druhé," řekl k tomu duchovní správce akademické farnosti u Salvátora Mons. Tomáš Halík. (audio MP3)Mons. Tomáš Halík.

Připomněl, že podobně - pojmem "heroická oběť" - Palachův čin hodnotil také  tehdejší papež Pavel VI., který podle svědectví biskupa Josefa Škarvady připravil pro umírajícího kardinála Josefa Berana text provolání k českému národu. Obsahoval pochopení pro smysl Palachova činu spolu s výzvou, aby ho nikdo nenapodoval.

Jan Palach se zapálil na Václavském náměstí 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. P. Halík připomněl, že někdy se jeho čin nesprávně interpretuje jako protest proti sovětské okupaci - ve skutečnosti šlo o nesouhlas s tím, jak se společnost smiřovala s obnovenou nesvobodou a totalitní zvůlí. "Jan Palach nám ukázal, že to, aby se národ v budoucnosti mravně nezkřivil, je pro něj ještě důležitější než jeho vlastní život. On nám tím vrátil určitým způsobem důstojnost,"  řekl Tomáš Halík. Podle něj proto Palachova sebeoběť měla význam i přes to, že sama o sobě nedokázala zastavit postupující normalizaci. Projevila se však například při tzv. Palachově týdnu v lednu 1989, kdy silněji zaznělo volání veřejnosti po svobodě. "Myslím, že mnozí lidé - a sám se mezi ně počítám - když byli v těch následujících letech (po roce 1969) vystaveni nejrůznějším tlakům a slibům té moci, si také vzpomněli na Jana Palacha a řekli si - já se zkřivit nemůžu, už kvůli Janu Palachovi ne," uvedl Mons. Halík a dodal: "Tyhle činy každého z nás vyzývají k tomu, abychom nežili jenom pro svůj prospěch. V tom má Palachův čin trvalou hodnotu."

NyníHudební siesta
Skladba: Poem pro housle a orchestr op.25 - Poem; Autor: Chausson Ernest; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Nováková Jitka - housle; Soubor: Pražský symfonický orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Jak se vám líbí