Konference o komunikaci: Nestačí používat nové nástroje. Je potřeba učit se v novém prostoru žít

Konference o komunikaci: Nestačí používat nové nástroje. Je potřeba učit se v novém prostoru žít
4. května 2023 Události Autor: Jitka Uhnavá

V Římě dnes vrcholí konference o komunikaci v církvi. Každé dva roky ji organizuje Fakulta sociálních institucionálních komunikací Papežské univerzity Svatého Kříže v Římě. Konference se účastnili také Veronika Müllerová a Jaroslav Franc z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kteří o programu pohovořili na Proglasu.

Vedoucí Katedry komunikačních studií Jaroslav Franc byl na konferenci také jedním z přednášejících. Jeho výstup se týkal výzkumu změn v komunikaci papežů, kterému se věnovali s kolegyní Veronikou Müllerovou. „Papežové se začínají postupně více a více, řekněme v duchu synodálního procesu, identifikovat se společenstvím církve. V jednom z našich publikovaných článků jsme například poukázali na to, že papež František téměř přestává používat imperativ, tedy rozkazovací způsob,“ uvedl Franc a dodal, že právě toto zjištění bylo tím hlavním, který na konferenci s Müllerovou prezentovali.

Z konference vyzdvihuje Franc především australského profesora Jima Macnamaru, který přednášel o tom, jakým způsobem má organizace naslouchat svým členům nebo zákazníkům. „Shrnul tam svůj celoživotní výzkum a poukázal na to, jak důležité je to téma konference: naslouchání,“ popsal Franc. Z církevního prostředí ho zaujal delegát polské biskupské konference pro ochranu mladistvých Piotr Studnický. Ten se věnoval komunikaci polské katolické církve o případech zneužívání. „Bylo to velice odvážné, jasně strukturované. Je to opravdu velkým příslibem k tomu, že polská katolická církev toto téma bere velmi vážně,“ okomentoval příspěvek Franc.

archiv_konference_2023_franc_mullerova

Managerku programu Teologie online a odbornou asistentku na Cyrilometodějské teologické fakultě Veroniku Müllerovou překvapil výzkum Dikasteria pro komunikaci. „Na naší fakultě mám mimo jiné na starosti stavbu online školy. Online prostředí je velmi specifické a nikdo úplně ještě nevíme, jak taková škola online má fungovat. Dikasterium pro komunikaci svou studii věnovalo právě tomu, jak může fungovat online komunikace mezi komunitou křesťanů,“ uvedla Müllerová. Popsala, že do studie se zapojilo na 1000 křesťanů z Evropy, severní a jižní Ameriky. „Výzkumníci zjistili, že nestačí jen používat nové nástroje, ale je potřeba učit se v tom novém prostoru žít. Pro mě osobně je toto velké téma pro práci, jak nakládat s daty, a také pro etiku a kulturu v mediální komunikaci,“ dodala Müllerová.

Z výzkumu vyšly čtyři slova, které Müllerová ve svém komentáři zdůrazňuje, tj. naslouchání, milosrdenství, odvaha a kreativita. Podle ní nejsou důležité pouze pro tento výzkum, ale pro celou konferenci. „Je to něco, co může pohnout nejen církví, ale celou společností. Pokud vezmeme vážně komunikaci, je to způsob, jak by se mohla společnost dozvědět o tom, že to církevní prostředí je velmi silně založené na komunikaci a naslouchání,“ shrnula Müllerová.

Celý rozhovor, který s oběma účastníky konference vedla moderátorka Adrianna Růžičková, si můžete poslechnout zde:

 

Video z konference je k dispozici na YouTube

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony