Koledování v Čechách je trochu jiné než na Moravě, míní koordinátorka Tříkrálové sbírky v Berouně

Koledování v Čechách je trochu jiné než na Moravě, míní koordinátorka Tříkrálové sbírky v Berouně
4. ledna 2023 Události Autor: Anežka Hlávková

V těchto dnech můžete na různých místech potkat skupinky dobrovolníků, kteří koledují ve prospěch charitní Tříkrálové sbírky. 23. ročník celostátní akce potrvá do 15. ledna.

Ve vysílání Proglasu jsme se telefonicky spojili s jednou z koledujících skupinek, která zpívala a vybírala peníze pro potřebné na náměstí v Berouně. „Dneska jde s námi 6 dětí. Je to první skupinka náboženství, děti jsou ve věku asi od 6 do 9 let. Když jsme vyběhli ven, sbíhali se kolem nás další lidé. Jsou štědří a jejich reakce jsou vesměs pozitivní. Jsme moc rádi, že po době covidu už zase můžeme chodit přímo v terénu mezi lidmi a rozdávat požehnání. V Berouně je spíše zvykem chodit po náměstí, alespoň tak chodí naše skupinky z náboženství a také děti ze skautu. Máme i skupinky v Berouně a okolních vesnicích, které chodí od domu k domu. Ale musím říct, že tady u nás v Čechách je to poměrně méně obvyklé než třeba na Moravě. Letos je naše sbírka určená na terénní péči o seniory Charity Beroun, aby byla zajištěna péče i ve vzdálenějších regionech, kam dojíždějí naše pečovatelky,“ shrnula koordinátorka Tříkrálové sbírky z Charity Beroun Ivana Vašků.

Zda koledníkům nebyla zima, či s jakými reakcemi se děti setkaly, si i s jejich zpěvy můžete poslechnout v záznamu rozhovoru, který vedl moderátor Jan Novotný: