Kéž ke vzpomínkám přidáme úsilí o pokračování odkazu královny, vyzval arcibiskup Graubner

Kéž ke vzpomínkám přidáme úsilí o pokračování odkazu královny, vyzval arcibiskup Graubner
16. září 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se včera vpodvečer uskutečnila ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II.

Britský velvyslanec v Praze Nicholas Archer poděkoval českému národu za „dojemnou a velkorysou“ reakci na zprávu o královnině úmrtí. Zájem Čechů o královnu podle něj nepokládá Británie za samozřejmý. 

Prezident Miloš Zeman připomněl, že Alžběta II. byla čtyřicátým britským panovníkem od roku 1066, což označil za historickou kotvu stabilizující Spojené království. „Neopustila Londýn v době nacistického bombardování. Byla symbolem a svorníkem své země a mohl bych říci, že měla respekt i u svých odpůrců, ale ona téměř žádné odpůrce neměla,“ připomněl Zeman.

Na setkání promluvili zástupci anglikánské církve a pražský arcibiskup Jan Graubner: „Děkujeme Pánu za to, co dal světu skrze zesnulou královnu Alžbětu II. Bylo by krásné, kdybychom k těmto společným vzpomínkám přidali i pokračování v tom, oč se snažila – v šíření dobra, pokoje a budování mostů. Kéž nám k tomu požehná Bůh.“

Zazněla biblická píseň Hospodin jest můj pastýř z pera Antonína Dvořáka či náboženská píseň Nearer, My God, to Thee s českým textem Blíž k tobě, Bože můj. V závěru pak také britská hymna ve své staronové textové podobě, tedy God Save the King, i česká hymna.

Panovnice, jež stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve, nečekaně zemřela před týdnem na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let.

Setkání ve svatovítském chrámu uspořádalo Arcibiskupství pražské, Ekumenická rada církví a Anglikánská evropská diecéze, a to ve spolupráci s britským velvyslanectvím v Praze. Dění z katedrály přenášela Česká televize a televize Noe, záznam lze zhlédnout v archivu.