Katecheze nemá být jen školní výuka, nabádal papež katechety z celého světa

Katecheze nemá být jen školní výuka, nabádal papež katechety z celého světa
10. září 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Třetí mezinárodní katechetický kongres s mottem „Katecheta, svědek nového života v Kristu“ vyvrcholil dnes audiencí u papeže Františka ve Vatikánu. Účastnil se jej i P. František Putna z Mutěnic, Proglasu poskytl rozhovor. 

„Katecheze je výsadní etapou evangelizace a jejím cílem je zprostředkovat setkání s Ježíšem Kristem a s jeho osobností,“ zdůraznil přítomným Petrův nástupce. Připomněl, že katecheté jsou povoláni především k tomu, aby vydávali svědectví o živé víře, při níž je důležitý osobní kontakt. „Katecheze nemůže být jako školní výuka, je to živá zkušenost víry (...) a  musíme najít nejlepší způsoby jejího předávání, odpovídající věku a připravenosti osob, které nám naslouchají. Rozhodující je nicméně osobní setkání s každým z nich,“ podtrhl Svatý otec.

Kongresu se podle P. Putny z Mutěnic účastnilo 26 biskupů, 143 kněží, 15 jáhnů, 158 zasvěcených osob a ještě přes 1500 laiků. „Nejvíce bylo z Jižní Ameriky, třeba z Mexika tam byly stovky lidí, stejně tak i z Afriky, z Francie a Itálie a za Evropu byl také velký počet, za Českou republiku pouze 4, ale i to Bohu díky,“ přiblížil František Putna, kterého oslovilo zejména téma spolupráce a jednoty mezi katechety.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu: 

 

foto: archiv P. Putny (ukazuje na exemplář českého katechismu, o němž se zmiňuje v rozhovoru)