Kardinál O´Malley: Církev má vážné mezery v řešení případů sexuálního zneužívání z řad kléru

Kardinál O´Malley: Církev má vážné mezery v řešení případů sexuálního zneužívání z řad kléru
26. července 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Jako důvěryhodné a opodstatněné shledala newyorská arcidiecéze před několika dny jedno ze svědectví zneužívání emeritním kardinálem Theodorem McCarickem, kterého už papež odvolal z funkce. V reakci na tuto událost bostonský arcibiskup a předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých kardinál Sean O´Malley v dopise odsuzuje podobné činy a apeluje na pohotové a rozhodné jednání církve.

„Nevhodné sexuální chování a zneužívání nezletilých je morálně nepřijatelné ze strany jakéhokoli člověka a neslučitelné s rolí kněze, biskupa či kardinála. Hluboce mne znepokojují tyto zprávy, které otřásly mnoha katolíky i příslušníky širší společnosti,“ píše ve zvláštním prohlášení bostonský arcibiskup a předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých kardinál Sean O´Malley. „V případě, kdy se obvinění týkají biskupa či kardinála, přetrvávají v církevní politice ohledně sexuálního chování a sexuálního zneužívání vážné mezery,“  píše a dodává, že v takových případech je nutné zajistit spravedlnost pro oběti a k adekvátní reakci na oprávněné pobouření ve společnosti.

O´Malley své prohlášení píše v době, kdy přibývají další obvinění ze zneužívání kardinálem McCarickem a odkrývají se podrobnosti těchto případů. Podle O´Malleyho je nutné „zaprvé jasné a rychlé posouzení těchto obvinění; zadruhé, posouzení adekvátnosti standardů a postupů v církvi na všech úrovních, zejména v případech biskupů;  a zatřetí, jasnějším způsobem sdělit katolickým věřícím a všem obětem, jak je nutné postupovat v případech procesů obviňujících biskupy či kardinály,“ píše kardinál. V dopise také vyjadřuje obavu z nevratného oslabení morální autority církve a poničení důvěry, která je dle něj potřebná nejen k vedení katolíků v církvi, ale i pro fungování církve v širší občanské společnosti. Bostonský arcibiskup v textu také slibuje otevření tématu během své další cesty ke Svatému stolci.

Zdroj: Rado Vaticana, The Tablet