Kardinál Duka se ohradil proti obvinění církve z kolaborace s nacisty

20. června 2014 Události Autor: Filip Breindl

"Nemohu mlčet k výroku, že církev kolaborovala s nacismem. Tady už nejde o žádnou věcnou diskusi, o výměnu názorů, ale o šíření lži a nenávisti," napsal na Facebooku kardinál Dominik Duka k dnešnímu vystoupení poslance ČSSD Igora Jakubčíka. 

Ten během debaty o návrhu prodloužit lhůty státních institucí na posouzení žádostí o vydání majetku v rámci vypořádání státu s církvemi mimo jiné řekl: "Katolická církev za druhé světové války netrpěla. Byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů!" Ve své další poznámce Jakubčík sdělil, že uznává, že církev byla pronásledována po roce 1948, její působení za druhé světové války však považuje za "temnou skvrnu".

Kardinál Duka k tomu poznamenal: "Církev u nás i jako celek trpěla, umírala a vzdorovala nacistické totalitě a je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat. Několik stovek kněží umučených v nacistických koncentrácích a papežova encyklika Mit brennender Sorge z roku 1937 jsou mi dokladem."

Ve sněmovně se proti Jakubčíkových slovům ohradilo několik poslanců včetně ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). „Jako učitel historie a jako ten, který patnáct let připravoval budoucí učitele dějepisu, tak prostě naprosto nemohu zůstat beze slova k výrokům, které považuji nejen za neuvážené, ale neopodstatněné, lživé, vytržené z kontextu, nesmyslné. (...) Chápu, že (poslanec Igor Jakubčík) není historik, ale když není historik a nezabývá se tím nějak odborně, tak by si měl dávat pozor na to, co říká, zejména když to vlastně říká celé veřejnosti," řekl ze sněmovního řečniště lidovecký poslanec Jiří Mihola.

Vyjádření svého stranického kolegy Jakubčíka kritizoval i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který vystoupení ve sněmovně označil za "nešťastné, nespravedlivé a celkově historicky a věcně pochybné". Neodpovídá podle něj postoji ČSSD.  "To, že má ČSSD jiný názor na církevní restituce, neznamená, že by si nevážila obětí, které přinesla celá řada katolických kněží i věřících v boji proti nedemokratickému a nelidskému nacistickému režimu," řekl Sobotka ČTK.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony