Kardinál Bagnasco: Můžeme změnit svět k lepšímu

CCEE: den první
13. září 2018 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Modlitbou hymnu Veni Creator spiritus zahájili předsedové evropských biskupských konferencí dnes odpoledne čtyřdenní plenární zasedání v polské Poznani.

Jeho ústředním tématem je solidarita, která se, „jak se zdá, vytrácí jak z každodenního života, tak ze života společenského i politického. Ve společnosti vládne individualismus, který však není hodnotou, která by vedla ke šťastnému životu,“ představil letošní téma prezident Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) kardinál Angelo Bagnasco a zdůraznil zodpovědnost církve pečovat o Zemi, jednotlivce i celou společnost. „Přestože jsme hříšní a slabí, díky síle, kterou máme v Kristu, můžeme změnit svět,“ ubezpečil janovský primas. Účastníci se v kontextu solidarity zamýšlejí nad formací svědomí, posláním církve i solidaritou mezi jednotlivými episkopáty a státy.

Do nejstaršího polského biskupství, které si připomíná 1050. výročí založení, pozval své kolegy v pastýřské službě poznaňský arcibiskup a předseda polské biskupské konference Mons. Stanisław Gądecki. Ve svém úvodním proslovu přiblížil situaci místní katolické církve, její historii a zdůraznil, že Polsko, stejně jako celá Evropa, potřebuje povzbudit v těžkých chvílích, které prožívá. „V dnešní době se vytratila zodpovědnost za předávání daru víry, který jsme získali, je proto potřeba hledat a povzbuzovat věrohodné svědky, kteří jsou ochotni mluvit o Kristu, a ukazovat, že z Krista můžeme čerpat sílu k zvládání těžkostí,“ zmínil poznaňský arcibiskup na konferenci a předal slovo polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému, který přijel za účastníky do starobylé budovy Bazaru Poznaňského a setrval s nimi i na mši svaté v jezuitském kostele Fara Poznaňská. Ve svém projevu mimo jiné vzpomněl důležitost polského hnutí Solidarita, které v období komunismu čerpalo z křesťanské víry a duchovně pomáhalo celé východní Evropě. Nicméně „Polsko by mohlo být znovuzrozeno z popelu totalitarismu, protože jeho tradice, jeho kultura a křesťanské kořeny byly chráněny a uchráněny v kostelech a v kaplích," dodal polský premiér.

Jak je zvykem, shromážděným posílá prostřednictvím svého sekretáře poselství i papež František. Evropské episkopáty vyzval, aby „vždy našly nové způsoby, jak uskutečnit velkorysou a zodpovědnou solidaritu tím, že najdou cesty k bratrské pastorační spolupráci ve znamení duchovních hodnot, myšlení, umění a kultury Evropy," četl z poselství apoštolský nuncius v Polsku Mons. Salvatore Pennacchio.

foto: Bonaventura, CCEE

ccee_poznan

ccee_poznan_ct_1

ccee_poznan_ct_duka

ccee_poznan_ct_fara

ccee_poznan_ct_premier

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony