Babišův návrh danit náhrady církvím není podle Duky právně možný

11. ledna 2018 Události Autor: Filip Breindl

Kardinál Dominik Duka pokládá zdanění finančních náhrad církvím za právně nemožné. Poukázal na skutečnost, že restituční proces se vedle platného zákona řídí smlouvami uzavřenými mezi státem a jednotlivými náboženskými společnostmi. "Je to také otázka závazku, pohledávky, kterou podepsal náš stát," poznamenal pražský arcibiskup.

S návrhem zdanit dosud nevyplacené peníze, kterými stát kompenzuje nevydaný majetek, přišli komunisté a za svůj ho přijal premiér Andrej Babiš, podle něhož jsou náhrady předražené. Kardinál Duka ve své reakci poukázal na pochyby předsedy vlády, zda bude možné návrh realizovat bez toho, aby došlo k jeho zneplatnění Ústavním soudem. "Pak je tu také druhá věc, že 95 procent tohoto majetku je převzato," poukázal na průběh restitučního procesu zahájeného po schválení zákona o majetkovém vypořádání z roku 2012.

Kardinál podotkl, že se zapomíná na to, že tím, jak se církve finančně osamostatňují, budou platit daně z výnosů ze svého majetku. "Jestliže dříve, když jsme financováni státem, tak daně, které se platily za zaměstnance, tak šly ze státní poklady. Teď půjdou z té vlastní," řekl předseda České biskupské konference. Dnes se setkal s předsedou poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem z hnutí ANO, o této problematice ale nehovořili.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony