Jezuita Jan Regner: Synodální proces se dotýká i nás

Jezuita Jan Regner: Synodální proces se dotýká i nás
16. května 2023 Události Autor: Laura Hájková

Ve španělské Loyole pokračuje kongregace prokurátorů jezuitského řádu. Za Česko se jí účastní Jan Regner z olomoucké komunity a o události promluvil ve vysílání Proglasu.

Tovaryšstvo Ježíšovo je největším mužským řeholním řádem katolické církve, který nemá paralelní ženskou větev. V Česku v současnosti působí desítky jezuitů, kteří žijí v pěti různých komunitách.

Kongregace v Loyole se účastní více než sto jezuitů ze všech kontinentů. Každý prokurátor musí podle Regnera ve své provincii nejprve lépe poznat komunity a apoštolská díla, aby pak mohl zformulovat zprávu o stavu provincie a odeslat ji generálnímu představenému. Generální představený, kterým je od roku 2016 Venezuelan Arturo Sosa, pak ze zpráv z provincií a dalších podkladů vytvoří zprávu o stavu Tovaryšstva. Tu pak na setkání všem zúčastněným prokurátorům představí.

Podle Regnera i Tovaryšstvo Ježíšovo pociťuje vliv synodálního procesu. „Otec generál nám zprávu představil v pracovní podobě. Pozval nás, abychom strávili osm dní duchovních cvičení s tímto textem, abychom pochopili, co je podstatné a možná se dotkli toho, k čemu nás duch opravdu vede," sdělil.

Ve druhé části setkání je podle něj na programu doplnění či jiné úpravy zprávy, přestože definitivní podobu nakonec musí vypracovat generální představený. „Potom ještě musíme odpovědět na důležitou otázku, a to zda je nutné svolat novou generální kongregaci," dodal.

Celý rozhovor, který vedla redaktorka Alena Šedivá, si můžete poslechnout níže. Dozvíte se další podrobnosti o setkání i samotném rodišti zakladatele jezuitů.