Tovaryšstvo Ježíšovo reaguje na obvinění svého člena Rupnika

Tovaryšstvo Ježíšovo reaguje na obvinění svého člena Rupnika
20. prosince 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V reakci na vážná obvinění kněze, teologa a umělce Marka Ivana Rupnika ze zneužívání několika řeholnic v minulosti v jeho rodném Slovinsku vydal prohlášení Johan Verschueren –⁠ delegát generálního představeného jezuitského řádu Artura Sosy. Informuje o otevření e-mailové kontaktní linky. Zároveň ujišťuje, že v celé záležitosti se zaměří na ty, kteří trpěli. Obětem bude nasloucháno s porozuměním a empatií, zdůrazňuje. 

Vyšetřovatel Svatého stolce, římský světící biskup a rovněž jezuita Daniel Libanori, který případy někdejšího sexuálního a duchovního zneužívání zletilých zasvěcených žen ve Slovinsku před časem odhalil, v dopisu italským kněžím vyjadřuje přesvědčení, že zatímco Marko I. Rupnik si zaslouží Boží lásku a milosrdenství, jeho oběti si zaslouží, aby se jim věřilo a veřejně se jim navrátila důstojnost. Církevní představené, kteří knězovy zločiny kryli, Libanori vyzývá, aby „pokorně požádali svět o odpuštění skandálu“.

Dopis následuje po zprávách z minulého týdne, že autorovi mozaik, které zdobí kaple a kostely po celém světě (Rupnikovy tapiserie jsou od letošního jara v presbytáři katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - viz obr.), kvůli jeho údajnému zneužívání řeholnic z počátku 90. let zastavila církev veřejné působení. Dikasterium pro nauku víry případ na podzim uzavřelo z důvodu promlčení. Někteří spekulují o zásahu papeže Františka, kterého s Rupnikem vedle téže řeholní příslušnosti pojí přátelství.

Jezuité aktuálně zveřejnili chronologii vyšetřování Rupnikových obvinění ve dvou různých kauzách a e-mailovou adresu týmu pro naslouchání, podporu a pomoc obětem, v češtině na webu české redakce Vatikánských médií.

Přečtěte si také Prohlášení české provincie Tovaryšstva Ježíšova z minulého týdne. 

Zdroje: AP, CNA, ACI stampa