Iráčtí křesťané se nastěhovali do bytů v Českém Těšíně

26. dubna 2016 Události Autor: Filip Breindl

Do čtyř bytů v Českém Těšíně se včera nastěhovaly rodiny iráckých křesťanských uprchlíků, kteří dosud žili v Soběšovicích na Frýdeckomístecku. Podle Slezské diakonie, která se běžence stará ve spolupráci s nadačním fondem Generace 21, jde o další krok v začlenění 19členné skupiny s osmi dětmi do tuzemské společnosti.

"Potřebovali jsme, aby ty byty byly v rozumné vzdálenosti k sobě, protože v rámci integračních procesů se bude pracovat s celou skupinou. Dalším kritériem byla rozumná dostupnost do Třince kvůli dětem, které tam budou absolvovat školní docházku. Samozřejmě šlo také o to, aby byty velikostí odpovídaly potřebám iráckých rodin, které jsou čtyř- až šestičlenné. Hledali jsme i takové místo, kde se nám dobře spolupracuje s místními křesťanskými společenství, máme dobré vztahy s veřejnou správou, rekrutují se odtud dobrovolníci a je zájem na školách či u veřejnosti," řekl k Českému Těšínu Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie.

Organizace podle něj doufá, že poté, co Iráčané zvládnou češtinu, se jim podaří najít pracovní uplatnění – jde o řemeslníky a lidi s profesními zkušenostmi v oboru telekomunikací a informačních technologií. Zatímco někteří další křesťanští uprchlíci měli zájem odejít z České republiky, běženci v Moravskoslezském kraji takové úmysly nenaznačili, sdělil Zdeněk Kašpárek: "Myslím, že jsou spokojeni s tím, že jim teď začíná nová životní etapa - dostali se z toho do určité míry skleníkového prostředí, kdy žili všichni pohromadě v malé obci v rekreačním zařízení. Teď se dostávají do bytů ve městě střední velikosti a stavějí se na vlastní nohy. Těší se na to a nemáme žádné indicie o tom, že by chtěli na další práci v našem projektu rezignovat."