S Iráčany se před odjezdem rozloučili dobrovolníci i kněz

S Iráčany se před odjezdem rozloučili dobrovolníci i kněz
21. dubna 2016 Události Autor: Filip Breindl

Skupina šestnácti křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří minulý týden odešli z Brna, odpoledne odcestovala zpět do vlasti. Poslední týden prožili v detenčním zařízení v Zastávce u Brna poté, co požádali o ukončení azylu a byli zadrženi v blízkosti hranic s Německem.

Letenky do Erbílu zaplatil stát a zhruba 100 tisíc korun chce od nadačního fondu Generace 21, který přesídlení skupiny organizoval. Ředitel Jan Talafant sdělil, že fond cestu Iráčanů uhradí, pokud to schválí správní rada a vyplyne to z dohody s ministerstvem vnitra. Někteří lidé, kteří utečencům v Brně pomáhali, se za nimi přijeli rozloučit před odjezdem ze Zastávky. "Jel jsem tam především proto, že jsem se s nimi spřátelil," řekl Proglasu brněnský kněz Roman Kubín. "Zavzpomínali jsme na některé chvíle, společně jsme se také pomodlili a dali si navzájem požehnání," popsal, jak probíhalo rozloučení. Proglasu dále řekl, že má pro počínání skupiny a její pokus o odcestování do Německa i rozhodnutí k návratu pochopení, protože má osobní zkušenost s jejich rodinnou soudržností i s obtížemi, s jakými plánovali všechny své budoucí kroky. K závěrečnému setkání v Zastávce P. Kubín poznamenal: "Myslím, že bylo velice milé, i když svým způsobem i bolestné. Život je ale takový a tak jsem to i bral - Pán Bůh ví, co to mělo znamenat v mém životě a co to mělo znamenat v jejich životě. Tak jako tak to člověk svěří Pánu Bohu." 

NyníMše svatá
Skladba: Fantasie G-dur pro varhany BWV 572 (ca 1705/06 Arnstadt); Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Koopman Ton - varhany
18:35Hudební zastavení
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Večerní zprávy Proglasu,...
20:15Z regionálních studií
20:45Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony