Indičtí dalitové poukazují na diskriminaci uvnitř katolické církve

Indičtí dalitové si stěžují na diskriminaci uvnitř katolické církve
8. září 2020 Události Autor: Anna Janošková

Nejnižší kastovní skupina Nedotknutelní (v sanskrtu dalitové) si stěžuje na diskriminaci nejen v zemi, ale i uvnitř katolické církve. Vadí jim nespravedlivý proces volby biskupů a zanedbávání jejich priorit. Podle vedoucího představitele dalitů by tento problém mohl vést až k vytvoření vlastní církve.

Přes sto padesát indických dalitů se o víkendu zúčastnilo virtuálního setkání organizovaného dalitskými křesťanskými organizacemi v zemi. Účastníci vyjádřili znepokojení nad situací v Indii i uvnitř katolické církve. Shodli se, že pokud na ně obyvatelstvo Indie nadále bude pohlížet jako na nižší společenskou vrstvu, a pokud nedosáhnou více uznání uvnitř celé katolické církve, vytvoří si na území Indie svoji vlastní. Na setkání to řekl koordinátor Národní rady dalitských křesťanů Franklin Caesar Thomas.

Dalitové vidí největší problém v propojení kastovního systému a církve, která podle Thomase pohlíží na Nedotknutelné podřadným pohledem. Protesty v uplynulých letech situaci nezměnily, a tak na setkání dalité vyzvali papeže Františka, aby nespravedlivé praktiky potlačil a oni se tak dostali do povědomí veřejnosti. Pokud se tak nestane, vytvoří si vlastní církev, která oddělí indické pojetí společnosti a náhled na ně.

Slovo dalit znamená v sanskrtu „pošlapat“, od čehož se odvozuje i postavení Nedotknutelných v indické společnosti. V současnosti mezi jsou dality všechny skupiny, které byly kdysi považovány za nedotknutelné a mimo čtyřstupňový hinduistický kastovní systém. Patří k nim přes dvě stě milionů Indů z celkové miliardy obyvatel. Mnozí z nich konvertovali k islámu a křesťanství právě kvůli podřadnosti v indické hinduistické společnosti.

Foto: ICRR

Zdroj: UCA News

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta op. 1 č.  7 C-dur pro flétnu a kytaru - Larghetto; Autor: Händel Georg Friedrich; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony