Fond ohrožených dětí prodává tři ze svých klokánků

Fond ohrožených dětí prodává tři ze svých klokánků
13. srpna 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

"Je to alternativa oproti ústavu, funguje jako běžné rodiny. Tety tam s dětmi bydlí, spí, starají se o ně jako doma," popsala klokánek vedoucí dvou takových zařízení v Kroměříži Eliška Petruchová. Právě v Kroměříži, Dubí u Teplic a v pražských Kbelích teď Fond ohrožených dětí centra kvůli finančním potížím prodává.

Fond ohrožených dětí potřebuje získat peníze na snížení dluhů, které podle jeho ekonomky Zdeňky Pátkové činí 122 milionů korun. Ministerstvo financí před nedávnem navrhlo přidělení mimořádné dotace, vláda ji ale zatím neschválila. Jednat by o ní znovu měla příští týden. "Podnikáme kroky a nečekáme s nataženou rukou na vládní rozhodnutí. Proto také dochází k restrukturalizaci a snižování počtu azylových domů či klokánků tak, abychom byli schopni fungovat," uvedl šéf fondu Jan Vaněk. Podle něj na začátku roku fungovalo 28 klokánků, na konci roku jich bude 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných zařízení i s tetami, které se o ně starají. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel.  Úplně bez dluhů by organizace podle členky představenstva Hany Kupkové mohla být za 24 měsíců za předpokladu, že se všechny úsporné a ozdravné kroky podaří.

Fond získal pro letošek podle Vaňka řádnou dotaci 29,5 milionu korun. Dostal z ní ale jen devět milionů, protože nedokázal doložit bezdlužnost. Své pobočky a azylové domy tak platí hlavně z darů. Neutěšenou situaci fondu se rozhodli v polovině června řešit jeho členové změnou stanov i vedení, o finanční pomoc prosí na webových stránkách.

 

 

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta op. 1 č.  4 a-moll pro flétnu a kytaru - Allegro; Autor: Händel Georg Friedrich; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony