Ekonom Tomáš Sedláček komentuje bohatství Vánoc

Ekonom Tomáš Sedláček komentuje bohatství Vánoc
20. prosince 2011 Události, Komentář týdne Autor: Filip Breindl

Člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní makroekonomický stratég Československé obchodní banky Tomáš Sedláček ve vánočním komentáři uvažuje o hodnotě dárků nebo o schopnosti přijímat horší časy a formuluje také vánoční přání pro ty, kteří mají vliv na směřování ekonomiky. Komentář vysíláme na Štědrý den v 7.30 a 15.15, reprízu zachytíte po návratu z půlnoční mše - 25. prosince v 1.50.

Ekonomie předvánočních nákupů

Zvyk dávat si o významných svátcích dary je podle Tomáše Sedláčka mnohdy lidem nepříjemný a ti si tak sami činí svátky vnímané jako období klidu časem shonu. "Ty dary mají - alespoň podle mých představ - symbolizovat to, co dělá Hospodin vůči nám - že nám dává dar, který je nezasloužený. Také od nás cosi očekává, ale určitě to není dar z povinnosti nebo dar, který by mohl být ekvivalentní v hodnotě nebo ceně,"  uvádí autor publikace Ekonomika dobra a zla. "Když se to přežene a redukuje pouze na imperativ dávání daru a všechno ostatní se vytratí, pak rozumím tomu, že mnohým lidem je protivné to, že si sami dělají ze svátků klidu a míru - tak to alespoň chceme mít - svátek neklidu a honby."

Ekonomika by se dokázala bez vánoční spotřeby obejít

Zvýšený prodej v předvánočním období je z pohledu ekonomického cyklu mírným spotřebním výkyvem, uvádí Tomáš Sedláček. "Ekonomika je pochopitelně do jisté míry závislá na naší spotřebě a vždy to tak bude. Spíš je nepříjemné, když dochází k takové optické závrati, kdy si lidé zvykli hodně přijímat, co se týče například vyšších příjmů, a vysokou spotřebu potom vystřídá období, kdy se snižuje. To vnímáme mnohem výrazněji a asymetricky mnohem prudčeji, než když to samé nastane opačným, totiž pozitivním směrem. Měli bychom se naučit od trhu přijímat to dobré i to zlé. Problém je v tom, že na to dobré, když ekonomika roste a všem se daří po mnoho a mnoho let, si velice rychle zvykneme a dokonce to považujeme za jakýsi nárok nebo právo na neustálé bohatnutí a neustálý růst," říká Tomáš Sedláček s tím, že právě tato nespokojenost s ekonomickým zpomalením je charakteristická pro naši součanost.

Přání pro ekonomy: moudrost, přemýšlení v souvislostech

Vláda má na odpovědnost naši republiku v řádu několika let. Z toho budou politici skládat účet, ale měli by pochopitelně myslet i na dlouhodobější dopady svých rozhodnutí a také nepřemýšlet pouze v kontextu regionální  české ekonomiky nebo české mentality. Už dávno nejsme lokální ekonomikou nebo pouze lokálně-politickou jednotkou. Měníme se a je třeba právě v krizových a riskantních letech myslet na to, že kolem nás je mnoho přátel," uvedl Tomáš Sedláček s připomínkou, že současní Evropané zažívají po několik desetiletí mírové uspořádání.

Co tvoří bohatství Vánoc?

"Myslím, že bohaté Vánoce znamenají spokojené Vánoce, jsou to Vánoce, kdy naše hodnoty nejsou jen materiální a kdy si jednou za rok připomeneme, že má cenu být bohatý v mnoha jiných smyslech, než jen v tom čistě ekonomickém," uzavírá Tomáš Sedláček svou úvahu pro Radio Proglas. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony