Důležitý signál pro Česko, hodnotí setkání s papežem premiér Fiala

Důležitý signál pro Česko, hodnotí setkání s papežem premiér Fiala
9. června 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Dobrý stav vzájemných vztahů a záměr je dále rozvíjet ukázaly rozhovory předsedy vlády Petra Fialy s papežem Františkem a zástupci Vatikánu v Apoštolském paláci. Setkání, která podle Svatého stolce doprovázela srdečná atmosféra, se věnovala jak situaci v České republice, tak na Ukrajině a v Evropě.

"Jsem rád, že po tak krátkém čase, kdy je naše vláda ve funkci a já jsem předsedou vlády, jsem měl možnost se setkat se Svatým Otcem. Je to důležitý signál. Ne pro mě, ale pro Českou republiku," reflektoval na tiskovém brífingu po setkání premiér Fiala a doplnil, že papež vyjádřil velkou podporu ukrajinskému lidu, který čelí ruské invazi.


Premiér Fiala pozval Františka i na návštěvu České republiky. Ačkoliv je podle něj na reakci Vatikánu ještě brzy, věří, že František přijede, pokud mu to dovolí zdravotní stav a bude k tomu mít příležitost.


Předseda české vlády jednal také s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem, hlavním tématem rozhovoru byla rovněž Ukrajina, ale také vzájemné vztahy Česka a Vatikánu.


Podle vyjádření Vatikánu rozhovory probíhaly v srdečné atmosféře a ukázaly dobrý stav vzájemných vztahů i vůli je dále zlepšit.

Petr Fiala už před cestou do Říma řekl, že audience pro něj má i ryze soukromý a duchovní rozměr, protože ji jako věřící považuje za mimořádnou příležitost osobně hovořit s hlavou katolické církve. Na místě byl i redaktor Katolického týdeníku a externí spolupracovník Proglasu Filip Breindl, který se premiéra zeptal na duchovní rozměr návštěvy u papeže.

... reagoval Fiala na otázku redaktora katolického týdeníku a radia Proglas Filipa Breindla.

Fotografie jsou k dispozici na webu Vatican News