Do Prahy dopluly kusy repliky mariánského sloupu, zatím zůstanou v přístavu

Do Prahy dopluly kusy repliky mariánského sloupu, zatím zůstanou v přístavu
11. června 2019 Události Autor: Kristýna Císařová

Kamenné součásti kopie mariánského sloupu dnes v podvečer dorazily do Prahy. Zhruba 250 kusů zůstane na Vltavě, protože sochař Petr Váňa nemá povolení k záboru místa kolem původního umístění barokní památky na Staroměstském náměstí.

Asi 60 tunový náklad včera naložil sochař Petr Váňa se svými spolupracovníky na loď ve Staré Boleslavi a po Vltavě připluli do hlavního města. Kromě kamenů přivezli také odlitek sochy Panny Marie a korintskou hlavici sloupu, kterou dokončují. Na Vltavě plánují zůstat měsíc, než celý sloup instalují na Staroměstské náměstí. Váňa ale stále nemá od Prahy 1 povolen zábor. Přes platné stavební povolení by tak neměl stavbu zahájit.

Váňa Proglasu řekl, že samotná stavba sloupu jim zabere tři měsíce. Lidé si jej mohou v  rozloženém stavu prohlédnout na několika místech. Lidé se mohou přijít podívat na kusy přímo na loď. Další část je v Praze hned vedle Staroměstského náměstí. To je socha Panny Marie, kterou jsem vysekal před devatenácti lety. U sester boromejek je pak sloup a sokl,“ řekl sochař.

Mariánský sloup strhli lidé v roce 1918, protože v barokní památce spatřovali symbol habsburské monarchie. S obnovou začal Váňa se svými spolupracovníky na konci května. Neměl ale povolení k záboru veřejného prostranství. Městská policie mu proto nařídila uvést místo do původního stavu. Sochař to provedl a sdělil, že si chce potřebné dokumenty obstarat a stavbu znovu zahájit. Vysvětlil, že má stavební povolení, jehož platnost brzy vyprší. O obnově sloupu se vedou diskuse od 90. let, předloni pražští zastupitelé vyslovili nesouhlas s umístěním repliky.

V sobotu od 16 hodin pořádá Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí veřejné setkání. Na místě chce Váňa lidem projekt představit, přivézt tam první kámen a znovu začít odkrývat dlažbu. Dnes Váňa novinářům řekl, že v sobotu nutně nemusí na náměstí znovu kopat.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony