Do práce na kole: I desátý ročník soutěže vybízel k bezmotorové dopravě

Do práce na kole: Soutěž už desátým rokem vybízí k bezmotorové dopravě
19. června 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Do práce na kole - tak se jmenuje projekt, který už desátým rokem vybízí firemní týmy napříč republikou, aby se na jeden měsíc vzdaly cestování do práce a z práce za pomocí motorových vozidel, a vyměnili je za kolo, koloběžku, nebo dokonce za chůzi. Vyhlašování vítězů letošního kola pro Brno proběhlo včera večer v Otevřené zahradě.

Koordinátorka programu Hana Rárová o soutěži Proglasu řekla: „Jde o celorepublikovou výzvu. Každý rok se zapojují jiná města, která se k výzvě připojí. Letos se k účasti přihlásilo 50 měst. V tomto ročníku jsme zaregistrovali 2500 účastníků, kteří se zapojili aktivně do naší kampaně, a ti byli celkem ze 440 firem.“  Přestože se jedná o desátý ročník soutěže, letošní koordinátorka  Hana Rárová je v této pozici poprvé. Řekla, že je to „proto, že miluji kolo, protože jsem chtěla tuto agendu dělat a byla jsem vybrána. Doufám, že budu dělat i další ročník,“ vyjádřila koordinátorka svoji touhu do příštího ročníku.  „Původním smyslem kampaně bylo rozhýbat lidi. A přesměrovat je z využívání motorových vozidel k jakékoliv formě bezmotorové dopravy. Kolo je tedy jenom jedním z prostředků. My chceme, aby lidé chodili, běhali anebo třeba jezdili na koloběžce. Tím, že monitorujeme, samozřejmě anonymně, tyto trasy, tak je pak můžeme analyzovat a vyhodnocovat. Následně se snažíme lobovat pro lepší infrastrukturu ve městě,“ vysvětluje Rárová možné využití dat sesbíraných při projektu.

„Snažíme se proaktivně zapojit firmy. Aby i ony podporovaly své zaměstnance k účasti, aby vyhlašovali i vnitrofiremní soutěže, protože to je hlavní motivátor. A navíc stmelují kolektiv. Samotné jízdy probíhají v jednom měsíci a to v květnu.“ Letos se ani tolik neoceňoval výkon týmů, jako spíše pravidelnost. I když i výkon v posledku roli hrál. Bylo několik týmů, které měly stoprocentní pravidelnost. Při určování pořadí pak počet aktivit roli hrál. „Stoprocentní pravidelnost měl tým z Masarykovy univerzity. Ti navíc tam měli dohromady přesně 296 aktivit a dohromady strávili 44 875 minut všemi těmito sportovními aktivitami,“ objasnila Hana Rárová, jak úspěšný byl první tým. Lucie Přikrylová z Ekonomicko-správní fakulty, a vedoucí vítězného týmu s názvem VaV, řekla: „Náš název je VaV – Vesele a vytrvale. Zároveň to odkazuje na to, že jsme z oddělení Vědy a výzkumu.“ Na Ekonomicko-správní fakultě se letos zapojilo celkem 17 týmů v celkovém počtu 62 zaměstnanců fakulty. Zajímavé bylo, že všechny týmy, které se umístily na stupních vítězů, byly z Masarykovy univerzity.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr A dur D 90 - Allegro assai; Autor: Tartini Giuseppe; Dirigent: Vashegyi György; Sóla: Paulik László - housle
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony