COMECE vyzývá k naději a solidaritě

COMECE vyzývá k naději a solidaritě
18. listopadu 2020 Události Autor: Daniel Blažke

Předsedové biskupských konferencí států EU poslali dnes členským zemím poselství naděje a výzvu k solidaritě v době koronavirové krize.

Toto poselství má obnovit závazek pro budování Evropy, které by přineslo mír a prosperitu a je založené na hodnotách solidarity, svobody, neporušitelnosti lidské důstojnosti, na demokracii, vládě práva, rovnosti a obhajobě a prosazování lidských práv. Biskupové ujišťují, že ve víře ve vzkříšeného Krista mají naději, že Bůh dokáže proměnit všechno, co se stane, v dobro, a že tato víra se může stát základem naděje na univerzální bratrství. Ve svém poselství vyzdvihují víru, která vyzývá k pomoci druhým i s nasazením vlastního života.

"Pandemie, která nás postihla v těchto posledních měsících, otřásla mnoha našimi dřívějšími jistotami a odhalila naši zranitelnost a vzájemnou propojenost. Staří a chudí po celém světě utrpěli nejvíce," píše se v dokumentu. "Na tuto krizi, která nás překvapila a zaskočila nepřipravené, nejprve odpověděly evropské země strachem, zavřením národních a vnějších hranic, některé dokonce i odmítnutím sdílet tolik potřebného zdravotnického materiálu mezi sebou. Mnozí z nás se obávali o samotnou Evropskou unii coby ekonomický, politický, sociální a kulturní projekt, který se ocitl v ohrožení. Následně jsme si uvědomili, jak řekl papež František, že jsme na jedné lodi a že se můžeme zachránit pouze v případě, že zůstaneme sjednoceni."

Dokument následně povzbuzuje k tomu, vzít celou krizi jako příležitost k duchovnímu obrácení. Zdůrazňuje princip solidarity, který stojí ve středu sociální nauky církve a v srdci evropského integračního systému. Apeluje zvláště na solidaritu vůči uprchlíkům, kteří žijí v nelidských podmínkách v táborech a jsou zvláště ohroženi virem covid-19. V závěru biskupové vyjadřují přesvědčení, že z krize vyjdeme silnější, moudřejší a více spojení. Celý dokument lze nalézt v anglickém jazyce zde: Naděje a solidarita