Církve mají platit daň z náhrad od státu, rozhodla Sněmovna

Církve mají platit daň z náhrad od státu, rozhodla Sněmovna
23. dubna 2019 Události Autor: Kristýna Císařová

Sněmovna dnes schválila návrh změny zákona o restitucích, která od příštího roku nařizuje církvím platit daň z peněz, které dostaly od státu za nevydaný majetek. Novela nyní míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Pro zdanění hlasovalo 114 ze 181 příromných poslanců, proti jich bylo 57. Přijetí novely, pro které byl zapotřebí nejméně 101 hlas, podpořili zejména poslanci hnutí ANO, SPD, sociální demokraté a komunisti. Podle nich zdanění náhrad částečně upraví vysoké závazky státu v restitucích - stát má získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí, tvrdí zástupci komunistů, kteří návrh předložili. Církve o snahu o zpětný zásah do vyjednaného majetkového vyrovnání pokládají za narušení právní jistoty. Někteří opoziční politici už dříve uvedli, že se chtějí obrátit na Ústavní soud.

Podle právníka Jakuba Kříže, který spolupracuje s Českou biskupskou konferencí má zákon v demokratickém právním "řádu působit do budoucna, tak aby adresáti zákona mohli přizpůsobit své jednání předvídatelným požadavkům práva. Nicméně předložený zákon usiluje o zdanění zpětně. Právní podstata je v tom, že zákon o majetkovém vyrovnání hovoří o tom, že finanční náhrada není předmětem daně ani jiného poplatku," okomentoval Kříž původní zákon o restitucích z roku 2012. "Já osobně se domnívám že, parlament tím pouze zastírá to, že chce dodatečně snížit výši finančních náhrad. Za tímto účelem volí nástroj zdanění," dodal.