Církev v Nikaragui čelí vládnímu pronásledování

Církev v Nicaragui čelí vládnímu pronásledování
26. července 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Dva sakrální prostory byly v posledních dnech v severní Nikaragui znesvěceny. Důvodem ničení je eskalace konfliktu mezi církví a vládou Daniela Ortegy, podle kterého biskupové zosnovali státní převrat, když v reakci na rozsáhlé protivládní protesty navrhli předčasné volby.

Drancování v kapli Svatého Srdce nebo Panny Marie z Karmelu v diecézi Jinotega, při kterých byl vždy zničen nebo odcizen svatostánek, nejsou jedinými případy násilí na církvi. Podle agentury CNA se jedná za poslední čtvrtletí nejméně o osmý případ ničení. Podle předsedy místní biskupské konference a Komise pro národní dialog kardinála Leopolda Brenese Solorzana je má na svědomí režim prezidenta Daniela Ortegy. Biskupové, které Ortega obvinil „z pučistických tendencí“, se přitom opakovaně angažovali ve zprostředkování mírových rozhovorů mezi vládou a opozicí, píše CNA. Tento týden se také představitelé církve shodli, že jedinou reakcí na poslední události a cestou ke smíření je dialog. Vyjádřili také přání co nejdříve s představiteli vlády jednat.

Protesty proti vládě prezidenta Ortegy vypukly 18. dubna letošního roku v důsledku selhání reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti poukazovali také na zneužívání prezidentské funkce a korupci. Podle místních lidskoprávních skupin mají už více než tři stovky obětí. Terčem útoků se opakovaně stali také duchovní. Kardinál Brenes Solorzano vyzval mezinárodní společenství, zvláště katolíky, aby od Ortegy požadovali respekt vůči církvi i vůči nikaragujskému lidu. Poprosil také o modlitby, i konkrétní pomoc kněžím.

Zdroj: CNA, RaVat, Církev.cz

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony