Čína zadržela biskupa, aby nemohl ve skrytosti slavit Missu chrismatis

Čína zadržela biskupa, aby nemohl ve skrytosti slavit Missu chrismatis
29. března 2018 Události Autor: Filip Breindl

Čínská policie na několik dní zadržovala ve vazbě katolického biskupa Vincenta Guo Xijina, podle agentury AsiaNews zřejmě proto, aby mu znemožnila uspořádat mši se svěcením olejů ve společenství skryté církve. Nyní je biskup Guo na svobodě.

Zpráva uvádí, že v době Velikonoc byl na tři týdny zatčen i loni, když trval na tom, že se nezúčastní obřadů po boku režimem dosazeného biskupa Vincenta Zhana Silu. Vatikán v současnosti usiluje o sblížení s Pekingem a údajně směřuje k dohodě tolerující církevní hodnostáře odsouhlasené čínským státem. Biskup Guo v této souvislosti prohlásil, že je připraven dát k dispozici svůj úřad v diecézi Mindong a zůstat pomocným biskupem, píše AsiaNews.

Sedmdesát vteřin za sedmdesát čínských křesťanů, kteří v České republice žádají o azyl, budou na Zelený čtvrtek znít zvony evangelického kostela U Salvátora v Praze. Účastníci shromáždění se budou za pronásledované křesťany modlit a spolu s jejich utrpením si budou připomínat i utrpení Ježíše Krista. Podle organizátorů také do Ježíšovy poslední Večeře už zaznívaly tóny zrady a Ježíšova utrpení. K modlitbě i ke zvonění zvonů jsou zvána další křesťanská společenství i jednotlivci. Katoličtí křesťané v souladu se svou tradicí zvonit nebudou, ale budou držet 70 sekund ticha.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony