Čína má prvního biskupa vysvěceného se souhlasem Vatikánu

28. srpna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Svatý stolec informoval, že v rámci nové dohody mezi hlavou katolické církve a Čínou byl vysvěcen první čínský biskup se souhlasem papeže Františka i čínských úřadů, které v roce 1951 přerušily diplomatické vztahy s Vatikánem.

Novým biskupem, na němž se shodli papež i čínské úřady, se stal Yao Shun z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni v úterý potvrdil, že monsignor Antonio Yao Shun získal papežský mandát. Při slavnostním obřadu byl legitimně vysvěcen jako biskup z Jiningu. Činnost náboženských organizací musí v komunistické Číně schválit státní úřady, což vedlo k dlouholetému sporu s Vatikánem. Loni v září ale obě strany dospěly k dohodě, která Vatikánu dává právo ovlivňovat výběr biskupů v Číně. Vatikán doufá, že nová dohoda ukončí desítky let špatných vztahů a sjednotí přibližně 12 milionů čínských katolíků. Ti byli dosud rozděleni na podzemní církev, která přísahá věrnost papeži, a Katolické vlastenecké sdružení, na které přímo dohlíží čínský stát.

Kritici, zvláště v konzervativních katolických kruzích, dohodu mezi Vatikánem a Pekingem označují za kapitulaci církve před komunistickou vládou. Hongkongský kardinál Joseph Zen v té době řekl, že dohoda byla „významným krokem k zničení skutečné církve v Číně“.  V posledních letech také došlo k omezování katolického náboženství v Číně, v některých regionech byly zničeny kostely a byl omezen prodej Bible. Podle zprávy v časopise Global Times Čína čelí nedostatku biskupů, přibližně třetina z 98 diecézí nemá biskupy a mnoho starších biskupů se chystá do důchodu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony