Vězni v Bělušicích vytvořili okrasnou zahradu

24. května 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Ve věznici Bělušice na Mostecku dnes byla otevřena okrasná zahrada, kterou z valné většiny vytvořili samotní vězni. Bude sloužit hlavně pro návštěvy odsouzených, řekl generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Jedná se teprve o druhou podobnou zahradu v českých věznicích, první vznikla loni v Jiřicích na Nymbursku. Součástí zahrady jsou kromě okrasných rostlin a stromků také lavičky, mostek nebo koutek pro děti. Zahrada by podle Dohnala měla pomoci právě nejmenším návštěvníkům překonat negativní pocity z návštěvy věznice. "Naše zkušenost je taková, že děti, které chodí za svými rodiči, otci, zažívaly nepěkné chvíle. Chodí mezi mříže, chodí do prostředí, které je obecně nepříjemné, negativní," uvedl Dohnal. Nyní rodiny s dětmi vůbec nepřijdou do věznice, ale zamíří rovnou na zahradu.

V bělušické věznici je zhruba 700 odsouzených. Na vzniku zahrady se jich podle ředitele  Romana Mišáka podílela asi desetina. "Je tady odvedeno zhruba 7000 hodin práce a ušetřilo to daňovým poplatníkům zhruba tři miliony korun," doplnil ředitel.

Na vzniku zahrady se podílel i čtyřiapadesátiletý Aleš. Jako zahradník pracuje ve věznici už čtyři roky. Řekl, že řada z odsouzených si díky hezkému prostředí uvědomila, že chce svůj život změnit. "Máme velkou radost, že jsme udělali kus hodně velké práce a jsme na to pyšní. Jsme přesvědčení, že ten život venku pro nás bude něco jiného. A těšíme se domů, až nás pustí na podmínečné propuštění, nebo že půjdeme na pevný výstup," uvedl.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony