Charita Česká republika jednou z nejlépe hodnocených evropských organizací

Charita Česká republika jednou z nejlépe hodnocených evropských organizací

Pořad v souvislostech


Kaplani ve věznicích
Audioarchiv
3. prosince 2020 Události Autor: Dominik Číž

Charita Česká republika se před nedávnem stala jednou z prvních evropských organizací, které získaly certifikát unijní agentury ECHO. Ta poskytuje naléhavou pomoc lidem postiženým přírodními katastrofami, i těmi způsobenými člověkem. V dnešním Dopoledni s Proglasem jsme o významu tohoto certifikátu mluvili s vedoucím oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika Jiřím Škvorem.

"Tímto certifikátem se dostáváme do mimořádně exkluzivního klubu hrstky organizací v Evropě," uvedl pro Proglas Škvor. Agentura pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO) má totiž na své partnery velmi vysoké nároky: musejí prokázat, že je jejich práce na špičkové úrovni jak po stránce profesionality, tak i efektivity. A právě to se české Charitě před nedávnem podařilo.

V oblasti zahraniční humanitární pomoci působí Charita Česká republika již delší dobu. Na svém kontě má výpomoc s distribucí potravin v Íráku, zvyšování odolnosti komunit postižených přírodními katastrofami v Kambodži, ochranu stád před chladnými zimami v Mongolsku nebo třeba zajišťování nouzových školení pro místní nevládní organizace v Čečensku. Nyní se podle Škvora Charita zaměří na získávání konkrétních projektů, na které jí Evropská komise poskytne skrze agenturu ECHO finanční prostředky:

"Ten certifikát nám jenom otevírá dveře. Teď nás čeká další, neméně důležitý krok, a to identifikovat konkrétní potřeby dané země, etablovat se v ní, prodat to, co umíme, tamní evropské delegaci a začít realizovat projekty financované z těchto nových zdrojů," uzavírá vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika Jiří Škvor.