Čeští poutníci dorazili na Mezinárodní eucharistický kongres v Budapešti

Čeští poutníci dorazili na Mezinárodní eucharistický kongres v Budapešti
10. září 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Dnes se k Mezinárodnímu eucharistickému kongresu, který od neděle probíhá v Budapešti, přidala i česká skupinka. S Mons. Pavlem Dokládalem a Hanou Frančákovou z Koclířova jsme se spojili ve vysílání Proglasu.

Spolu s biskupy Janem Vokálem, Josefem Nuzíkem, Zdenkem Wasserbauerem a kardinálem Dominikem Dukou, který měl dnes dopoledne na kongresu katechezi, je na místě i P. Pavel Dokládal z Koclířova. „Atmosféra zde je mimořádná. Účast naprosto překonává kapacity pořadatelů. My máme takovou obrovskou výhodu, že jsme ubytováni těsně vedle Náměstí Hrdinů, místa, kde bude v neděli papežský oltář. Zatímco ti, co mají vstupenky do sektorů, tak jsou až asi půl kilometru za oltářem,“ popisuje situaci, do které se čeští poutníci dostali, P. Pavel Dokládal. Právě na Náměstí Hrdinů bude totiž v neděli dopoledne sloužit závěrečnou mši svatou papež František.

S našimi poutníky jsme se ve vysílání spojili ve chvíli, kdy čekali na národní mši svatou v kostele svaté Alžběty, jak řekla Hana Frančáková, členka pastorační rady královéhradecké diecéze. Zítra se účastníci mimo jiné těší na Festival rodin, který bude probíhat na ostrově svaté Markéty.

Diecézní poutní centrum vypravuje také autobusy pouze na nedělní (12. září) papežskou bohoslužbu, kdy budou lidé cestovat v jednom dni tam a zpět. „Maďarská vláda (...) rozhodla, že pro účastníky kongresu nebudou platit žádná pandemická omezení. Nevyžadují se doklady o testování, bezinfekčnosti ani očkování,“ upozornila Hana Frančáková na webu církev.cz

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony